سادگورو : چرا احتیاج داریم که با زمین در ارتباط باشیم و هفت راه برای انجام آن (بخش دوم)

سادگورو : چرا احتیاج داریم که با زمین در ارتباط باشیم و هفت راه برای انجام آن (بخش دوم)

از سوسن جدیدی در
Number of replies: 0

روش هایی برای ارتباط با عنصر خاک

اگر می خواهید شهودی زندگی کنید، باید با زمینی که روی آن زندگی می کنید، ارتباط داشته باشید. به دلیل از دست دادن این ارتباط، زندگی مان بی نظم ودرهم و برهم شده است. این به هم ریختگی می تواند منجر به بیماری، ضعف و سرانجام، بی ثباتی در سیستم بدن شود.

هر آن چه که شما بدن خود می نامید، تکه ای از این سیاره است. اگر ارتباطتان را با سرچشمه از دست بدهید، دچار به هم ریختگی می شوید. تندرستی و سلامتی به معنای راه رفتن بر رو یک تردمیل و داشتن عضلات برآمده نیست. این بسیار مهم است که تمامیت عناصر را در سیستم خودمان تقویت کنیم. برای انجام این کار، روش های مشخصی وجود دارد.

1. دستان تان را در خاک قرار دهید

زمین، پایه و اساس زندگی است. هر چقدر بیشتر با آن در تماس باشید، بهتر است. اگر دستان تان و پاهای برهنه تان در تماس با زمین باشند،  اجزای ساختار بدن در هماهنگی با یکدیگر قرار می گیرند. هر گاه که با زمین در تماس باشید، بدن دوباره خودش را سازمان دهی می کند. سعی کنید حداقل چند دقیقه در روز، در باغ با پای برهنه، در حالی که درختان و گیاهان را لمس می کنید، به سر ببرید. این یک راه ساده برای ارتباط با زمین است.

2. پوشاندن خود با خاک-بدن خود را مرطوب کنید و روی زمین دراز بکشید

وقتی که ارتباط الکتریکی با زمین برقرار می کنید، بدن را مرطوب نگه دارید زیرا زمانی که مرطوب است، رسانای بهتری است. دلیل اینکه در تمام معابد هندی، مردم بدنشان را مرطوب می کنند و به حالت دمر بر روی زمین دراز می کشند، همین است. این فقط یک تماس ساده با زمین نیست. شما می خواهید که تمام بدنتان با زمین که انرژی زا و نیرودهنده است در تماس باشد. مردان با بالا تنه ی برهنه و خانم ها با لباس مرطوب این کار را انجام می دهند.

3. راه رفتن با پای برهنه در زمان ماه نو

یک راه ساده که با زمین در ارتباط باشید، پیاده روی با پای برهنه است. در بین زمان پرادوشام (Pradosham) (دو روز قبل از زمان ماه نو) و زمان ماه نو، برای این تجربه بسیار مناسب است. در این روزها، جاذبه ی ماه، سطح خوبی از سکون و لختی را ایجاد می کند و بدنتان و انرژی هایش، بیشتر از زمان های دیگر، با زمین مرتبط است. چون زمین شما را به سمت خودش می کشد. در مقابل، روزهایی که ماه کامل است، ماه شما را در جهت مخالف به سمت بالا می کشد. به همین دلیل است که تمرین های یوگای متفاوتی برای روزهای ماه کامل و ماه نو وجود دارد: "شیواراتری" (Shivaratri) و "پرادوشام" (Pradosham)

4. راه رفتن با پای برهنه قبل از ناهار و شام

قبل از اینکه برای خوردن ناهار و شام بروید، حداقل نیم ساعت با پای برهنه در چمن یا گِل راه بروید. خواهید دید که غذایی که می خورید، به روش متفاوتی جذب بدنتان می شود. گوارش در هر صورت اتفاق می افتد. اما اینکه چقدر می توانید غذا را جذب کنید، به مقدار هماهنگی شما با زمین مربوط می شود. وقتی که حتی نیم ساعت با پای برهنه، راه بروید می بینید که عناصر با تمامیت بیشتری، نسبت به اکنون عمل می کنند.

بخصوص برای کودکان نه تنها تعادل بیشتری به آنها می دهد بلکه، کمک می کند که قابلیت های مغزی و ذهنی شان پیشرفت کند. اعصاب پا حساس هستند و وقتی در تماس با زمین قرار می گیرند، کودکان درک بهتری از محیط اطرافشان و آگاهی بهتری نسبت به بدنشان پیدا می کنند. راه رفتن با پای برهنه، باعث چالاکی، قوی تر شدن عضله های پا و ریسک کمتر آسیب می شود.

5. از تختخوابتان بیرون بیایید و روی زمین بخوابید

اگر بدن بی ثباتی دارید و خیلی راحت بیمار می شوید، فقط کافی است از تختخوابتان بیرون بیایید و روی زمین بخوابید. این مسئله، تفاوت بزرگی ایجاد می کند. اگر فقط 18 اینچ به زمین نزدیک تر شوید، می بینید که تفاوت بزرگی در سازمان دهی دوباره بدنتان اتفاق می افتد. باید بگویم که 18 درصد سلامتی تان به این بستگی دارد که چقدر با زمین هماهنگ هستید. 18 درصد از غذای همیشگی تان می تواند ناپدید شود. آن هم به دلیل اینکه وقتی می خوابید یا می نشینید باز مین در ارتباط هستید.

6.پاکسازی عناصر با بوتاشودهی

اگر وقت و تمرکز دارید تمرین ساده ی "بوتا شودهی" را می توانید شروع کنید. "پانچا بوتا" پنج عنصر اصلی هستند. "شودهی" به معنای پاکسازی آنها است. چه بدن فیزیکی و چه بدن های بالاتر، از پنج عنصر خاک، آب، آتش، باد و اتر تشکیل شده اند. چیزی را که "خود" می نامید، فقط این پنج عنصر است. اگر بدانید که این پنج عنصر را چگونه به خوبی نظم دهید، چیز دیگری برای سلامتی، تندرستی، ادراک، هوش یا روشن ضمیری در زندگی باقی نمی ماند. این بازی، هنگامی که در تماس با زمین قرار می گیرید، به گونه ی دیگری رخ می دهد. وقتی که می خورید ، می نوشید یا نفس می کشید، آگاه باشید که بخشی از این سیاره را به درون می کشید. هر کاری که انجام می دهید، تا جایی که ممکن است با آگاهی انجام دهید. این مسئله در تجربه ای که به دست می دهد، یک دنیا تفاوت ایجاد می کند. یک ارتباط تجربی درست به این معناست که زمین را جزئی از خودت بدانی و همانند انگشت کوچکت آن را حس کنی.

7. زنده دفن شوید!!

سیاره ی زمین اثر مهم و ذاتی بر بدن انسان دارد. به عنوان مثال، پارامترهای فیزیولوژی عملکرد بدن، به طرق مختلف، به اینکه چطور از جا بلند می شوید یا بر روی زمین دراز می کشید، بستگی دارد. جهت و اثر نیروهای مغناطیسی زمین، بر روی شما اثر می گذارد و دلیل اینکه می گوییم در هنگام خوابیدن سرتان را رو به شمال نگذارید، همین است. راه هایی است که با سیاره ای که بر آن زندگی می کنیم و از آن ساخته شده ایم هماهنگ شویم. اگر باغ خصوصی دارید، بعد از انجام سادانای صبحگاهی، یک گودال در حیات بکنید که نزدیم به دو فوت عمق داشته باشدو پاهایتان را در آن قرار دهید و روی گودال را تا قوزک پایتان با خاک بپوشانید و برای 30 تا 40 دقیقه همان جا بمانید. این تمرین فواید زیادی برای سلامتی دارد. خواهید دید که اگر خود را با سیاره تان هماهنگ کنید، آلرژی ها ناپدید می شوند. اساسا آلرژی ها نشان دهنده ی این هستند که چیزی در درون شما، با مواد سازنده ی حیات سیاره سازگاری ندارد.

شاید شنیده باشید که یوگی ها به عنوان سادانا خود را تا گردن در خاک دفن می کنند. احتیاجی نیست که در این حد پیش بروید. اما در ارتباط با زمین بودن، برای سلامتی، تندرستی و تمرینات جدی معنوی بسیار مفید است. وقتی مردم توانایی های خاصی به دست می آورند و کارهای ماوراء طبیعی انجام می دهند، این کارها از جهتی به توانایی هماهنگی وجود فیزیکی با بدن های علوی مربوط است.

مترجم: سوسن جدیدی

منبع:

https://isha.sadhguru.org/