فواید انجام یوگا برای کودکان مبتلا به اوتیسم

فواید انجام یوگا برای کودکان مبتلا به اوتیسم

از شهره خراسانی در
Number of replies: 0

فواید انجام یوگا برای کودکان مبتلا به اوتیسم

اوتیسم


اوتیسم یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد.اصطلاح اوتیسم از کلمه ی یونانیautos به معنی خود است گرفته شده است.عموما با نام درخودماندگی شناخته می شود.اوتیسم با تاثیر روی مغز کودک رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل میکند.اوتیسم در پسران شایع تر از دختران است.

یوگا به عنوان یک درمان مکمل برای کودکان استثنایی و مبتلا به اوتیسم در امریکا از محبوبیت ویژه ای برخوردار میباشد و این محبوبیت با افزایش این مراجعین به مراکز یوگا اثبات میشود.

اسکات اندرسون مربی و پایه گذار یوگا برای اوتیسم اینگونه بیان میکند"علاوه بر فواید زیادی که حرکات یوگا به تنهایی دارند این ورزش قدرت و انعطاف پذیری را در کودکان بالا میبرد و حس آرامش را در آنها بیشتر میکند.

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا درد ،تنش ،پرخاشگری و خودآزاری را تجربه میکنند اما پس از انجام یوگا خبرهای خوبی در مورد تاثیرات این ورزش بر آنها شنیده میشود.

علاوه بر کم شدن علائم اوتیسم در این کودکان می بینیم که آنها با همسالان خود ارتباط برقرار کرده،دوست میشوند و همچنین توانایی کنترل احساساتشان را نیز پیدا میکنند.

افزایش  گستره ی مهارت های حرکتی

کودک مبتلا به اوتیسم از مهارت های حرکتی بسیار کمتری نسبت به دیگر کودکان برخوردار است.انها یا درکی از بسیاری حرکات ندارند یا بسیار کند انجام میدهند.تمرینات یوگا باعث ایجاد حرکت در عضلات،افزایش تعادل و بالا بردن استحکام بدن میشود،بنابراین با انجام یوگا آگاهی کودک از بدن خود  فضای پیرامونش افزایش میابد.

افزایش صمیمیت و کمک به برقراری روابط اجتماعی

کودک مبتلا به اوتیسم عملا توانایی برقراری ارتباط با دیگران ندارد.انجام تمرینهای یوگا باعث میشود که آگاهی کودک از خود و شرایط محیطی بیشتر شود.افزایش آگاهی باعث افزایش توانایی برقراری ارتباط با دیگران شده و در نتیجه  روابط اجتماعی او را بهتر میکند.

ایجاد تعادل احساسی
کودک مبتلا به اوتیسم بسیار تحریک پذیر و حساس است.

صدای بلند و نور زیاد،عطر و طعم تند و شدید،سطح زبر،باعث ایجاد ناراحتی های بسیار شدید در این کودکان می شود.محیط آرامش بخش  کلاس یوگا همراه با موزیک ملایم،نور کم،تشک نرم،محیطی بسیار عالی برای ایجاد آرامش و لذت در کودک است.