چاکرا

چاکرا

از امین پرتوی در
Number of replies: 0

چاکرا

شما احتمالا اسم چاکراها را در کلاس های یوگا شنیده اید. یا ممکن است جایی از مسدود شدن چاکراها یا  باز کردن چاکراها شنیده باشید اما چاکرا به راستی چیست و چه عملکردی در بدن و روان ما دارد.

تاریخچه چاکراها

چاکراها اخیراً با رشد محبوبیت یوگا و فلسفه های عصر جدیدبر سر زبان ها افتاده اند . آنها یک سیستم انرژی پیچیده و باستانی هستند که از هند سرچشمه گرفته اند.

 اصطلاح چاکرا برای اولین بار در وداها، متون مقدس باستانی دانش معنوی که مربوط به 1000 تا 1500 قبل از میلاد است، ذکر شدند. البته نه دقیقاً به معنای مراکز انرژی روانی، بلکه به عنوان چاکراوارتین (chakravartin) یا پادشاهی که "چرخ امپراتوری خود را از یک مرکز به تمام جهات می چرخاند" و نشان دهنده نفوذ و قدرت او است. دانشمند دیوید گوردون وایت بیان می‌کند که نماد نگاری محبوب در نشان دادن چاکراها به پنج نماد یاجنا، محراب آتش ودایی بازمی‌گردد.

 

چاکرا چیست

چاکراها بخشی از باورهای باطنی دوران قرون وسطی در مورد فیزیولوژی و مراکز روانی هستند که در سنت های هندی پدیدار شدند اعتقاد بر این بود که زندگی انسان همزمان در دو بعد موازی وجود دارد، یکی «بدن فیزیکی» (sthula sarira) و دیگری «روانی، عاطفی، ذهنی، غیر جسمانی» که آن را «بدن لطیف» (sukshma sarira) می‌نامند.

 بدن لطیف انرژی است، در حالی که بدن فیزیکی جرم است. روان یا ذهن با بدن در ارتباط است و با آن تعامل دارد و بر یکدیگر تأثیر می گذارند. بدن لطیف متشکل از نادی ها (کانال های انرژی) است که توسط گره هایی از انرژی روانی به نام چاکرا به هم متصل شده اند.

برخی می گویند 114 چاکرای مختلف وجود دارد، در بسیاری از متون بودایی پنج چاکرا ذکر شده است، در حالی که منابع هندو به شش یا هفت اشاره می کنند که در امتداد ستون فقرات ما قرار دارند.

چاکرا (چاکرا در سانسکریت) به معنای "چرخ" است و به نقاط انرژی در بدن ما اشاره دارد. تصور می‌شود که آن‌ها همانند دیسک‌های انرژی در حال چرخش هستند که باید «باز» و در یک راستا باقی بمانند، زیرا با دسته‌هایی از اعصاب، اندام‌های اصلی و مناطقی از بدن پرانیک ما مطابقت دارند که بر سلامت عاطفی و فیزیکی ما تأثیر می‌گذارند.

هر یک از این هفت چاکرا اصلی دارای شماره، نام و رنگ هستند که در  ناحیه خاصی از ستون فقرات از استخوان خاجی تا تاج سر قرار دارند.

 

 

هفت چاکرا

1-چاکرای اول ریشه ( (Root یا مولادهارا (Muladhara)

موقعیت: در پایین ستون فقرات بین مقعد و ناحیه تناسلی

رنگ: قرمز

عنصر: خاک

نماد: یک نیلوفرآبی قرمز رنگ چهارپر با مربع زرد در مرکز آن که نشان دهنده عنصر زمین است

 

 

گفته می شود که مولادهارا پایگاهی است که از آن سه کانال اصلی روانی یا نادی ها پدید می آیند: آیدا، پینگالا و سوشومنا.مولادهارا پایه و اساس "بدن انرژی" در نظر گرفته می شود نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی .یک چاکرای ریشه مسدود شده می تواند به صورت مسائل فیزیکی مانند آرتریت، یبوست، و مشکلات مثانه یا روده بزرگ، یا از نظر احساسی از طریق احساس ناامنی در مورد مسائل مالی یا نیازهای اولیه و رفاه ما ظاهر شود. هنگامی که در یک راستا و باز باشد، چه از نظر فیزیکی و چه از نظر احساسی رضایت، امنیت و آرامش خواهیم کرد.

روش های متعادل سازی چاکرای مولادهارا

مانترا: لام (LAM)

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: نگاه  کردن به قرمز آتشین هنگام طلوع و غروب خورشید و خاک تازه.

سنگ: سنگ های یاقوت سرخ، لعل (گارنت)، حجرالدم، کهربای مشکی، اوبسیدیان، کوارتز دودی، و یشم سرخ

غذاهای شفابخش: سبزیجات ریشه آسیاب شده مانند سیب زمینی و هویج. غذاهای قرمز رنگ مانند سیب و چغندر؛ ادویه های تند مانند فلفل قرمز قرمز

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای مولادهارا کمک می کند: تمرین‌های یوگای مختلفی برای تحریک انرژی در مولادهارا برگزار می‌شود: آساناها (مانند سوکاسانا، شاشانکاسانا و سیداسانا). نگاه کردن به بینی یا ناسیکاگرا درشتی Nasikagra Drisht . و از همه مهمتر تمرین مولا باندا، شامل انقباض پرینه، که کندالینی را بیدار می کند، و برای حفظ مایع منی مهم است.

1-وضعیت سوکاسانا Sukhasana


یک حالت نشسته ساده که به شما امکان می دهد زمین را در زیر خود احساس کنید. سوکاسانا با اتصال مستقیم به زمین و کنترل تنفس، به شما می آموزد که چگونه انرژی های طبیعت را جذب کنید و همه چیزهایی را که دیگر به شما تعلقی ندارند را بازدم کنید.

 در یک وضعیت نشسته راحت با پاهای روی هم بنشینید. بازوهای خود را به طرفین پایین بیاورید و کف یا پشت دست خود را به آرامی روی زانوهای خود خود قرار دهید.

ستون فقرات خود را به بالا بکشید و شانه های خود را پایین بیاندازید و هر گونه تنش در گردن خود را از بین ببرید.می توانید چشمان خود را ببندید تا بهتر روی قصد خود تمرکز کنید و عمیقاً در پایه خود نفس بکشید.

2-وضعیت مالاسانا Malasana


این آسانا شما را به زمین نزدیک می کند و به آرامش ذهن و روح کمک می کند و در عین حال کمر و مچ پا را تقویت می کند و همچنین باسن را باز می کند.

پاهای ما ریشه های ما هستند و از طریق پاها انرژی زمین را احساس می کنیم. (در صورت نیاز می‌توان از بلوک یا تکیه‌گاه برای نشستن روی آن استفاده کرد). بگذارید تمام بدنتان آرام شود. توجه داشته باشید که چه احساسی دارید و احساس کنید به طور کامل توسط زمین زیر خود حمایت می شوید و از این تعادل تسلیم و حمایت برای انجام تمرینات خود استقبال کنید.

3-وضعیت استراحت کودک Balasana

 

استراحت کودک وضعیتی است که به کل بدن شما اجازه می دهد تا در خود استراحت کنید. در این موقعیت شما کاملاً توسط زمین زیر خود حمایت می شوید و می توانید این احساس تسلیم و حمایت را تمرین کنید.

در حالت دو زانو نشسته و سینه خود را به سمت زمین بیاورید و تسلیم وزن بدن خود شوید. می توانید بازوهای خود را در دو طرف بدن خود قرار دهید یا می توانید آنها را در مقابل خود دراز کنید.در این حالت نفس عمیق بکشید و با نفس خود بالا و پایین رفتن پشت خود را احساس کنید.

 4-وضعیت تادآسانا  Tadasana

 

این وضعیت مانند یک درخت به ما کمک می کند تا زمین را در زیر خود احساس کنیم و ما را حمایت و تغذیه می کند.باعث ایجاد تعادل و آرامش در ما می شود و به ما کمک می کند تا در لحظه حال متمرکز شویم. در روی مت خود بایستید و پاها را کنار هم قرار دهید و قوزک ها را کمی از هم باز کنید. پاهای خود را داخل تشک فرو کنید. عضلات ساق پا و ران خود را محکم کنید و ستون فقرات خود را به بالا بکشید، قفسه سینه خود را باز کنید و به روبرو نگاه کنید. انگشتان دست خود را به سمت زمین بکشید و تصور کنید پاها و دست های شما ریشه هایی هستند که در زمین فرو می روند.

5-وضعیت جنگجو دو  Virabhadrasana 2

 

این وضعیت به ما کمک می‌کند تا با استفاده از جریان طبیعی انرژی بدن، با ترس‌ها و تردیدهای خود روبرو شوید. در این وضعیت هر دو پای ما محکم روی زمین هستند و به ما کمک می کند تا در قدرت و اراده درونی خود عمیق تر شویم. در حالت تاداسانا بایستید و پاهای خود را به اندازه دو برابر عرض شانه های خود  از هم دور کنید. بازوهای خود را به موازات زمین بالا بیاورید و آنها را از هم باز کنید. اطمینان حاصل کنید که کف دست های شما رو به پایین باشد. پای جلوی شما باید رو به جلو باشد در حالی که پای عقب شما باید با زاویه 90 درجه باشد. ران های خود را محکم کنید و ران جلویی خود را برای کشش بیشتر به سمت بیرون بچرخانید. زانوی پای جلویی را تا زاویه 90 درجه خم کنید و به سمت جلو نگاه کنید

 6-مولاباندا  Mula Bandha

 چگونه مولا باندا را درگیر کنیم

برای فعال کردن مولابندها، بازدم کنید و کف لگن را درگیر کنید و آن را به سمت بالا به سمت ناف خود بکشید. اگر نمی دانید چگونه به کف لگن دسترسی پیدا کنید، آن را به عنوان فضای بین استخوان شرمگاهی و دنبالچه در نظر بگیرید. می توانید با انقباض ماهیچه هایی که برای متوقف کردن جریان ادرار استفاده می کنید، این احساس را کشف کنید. در ابتدا ممکن است لازم باشد عضلات اطراف مقعد و اندام تناسلی را منقبض و نگه دارید، اما هدف جداسازی و کشیدن پرینه است که بین مقعد و اندام تناسلی است. نفس خود را حبس نکنید. در حالی که مولا باندا را درگیر نگه دارید، تنفس طبیعی را تمرین کنید. قبل از اینکه بخواهید قفل ریشه را در حرکات یوگا خود بگنجانید، در وضعیت نشسته تمرین کنید.

        

2-چاکرای دوم خاجی (Sacral) یا سواد هیستانا (Swadhisthana)

موقعیت: در قسمت پایین شکم زیر ناف قرار گرفته‌

رنگ: نارنجی

عنصر: آب

نماد: نیلوفر شش پر


این چاکرا اغلب با لذت، احساس خود، روابط، احساسات و تولید مثل همراه است. وظیفه اصلی این مرکز انرژی لذت و لذت کلی از زندگی است. وقتی این چاکرا متعادل باشد و به درستی کار کند، می توانیم انتظار داشته باشیم که رابطه ما با خود و جهان هماهنگ، لذت بخش و پرورش دهنده باشد. در کار با این چاکرا، به رابطه خود با دیگران و خودتان می پردازید. شخصاً متوجه خواهید شد که قدرت خلاقیت نامحدودی دارید. شما یاد خواهید گرفت که چگونه یک رابطه سالم با لذت ایجاد کنید. و در مورد واکنش‌های پیش‌فرض و عمیق‌ترین احساسات خود بینشی کسب خواهید کرد و یاد می‌گیرید که چگونه در عمق احساسات خود بنشینید. خواسته ها، نیازها و احساسات خود را آزادانه تر با دیگران بیان می کنید. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه خود را با مهارت بیشتری بیان کنید و چگونه شروع به تعیین مرزهای سالم کنید.مشکلات مربوط به این چاکرا را می توان از طریق مشکلات ارگان های مرتبط مانند عفونت های دستگاه ادراری، کمردرد و ناتوانی جنسی، اعتیاد جنسی، شب ادارای، ناباروری و بی عاطفگی مشاهده کرد. از نظر عاطفی، این چاکرا با احساس ارزشمندی ما و حتی به طور خاص تر، ارزش خود در حول لذت، تمایلات جنسی و خلاقیت مرتبط است. وقتی چاکرای خاجی در یک راستا قرار دارد، شما قادر خواهید بود برای خلاقیت، حرکت، تولید مثل، میل، لذت و روابط، انرژی تامین کنید. شما می توانید آزادانه خواسته ها و نیازهای خود را در روابط بیان کنید و لذت در اولویت خواهد بود. خلاقیت و تجسم برای شما آسان خواهد شد تا وقتی که خاجی شما در یک راستا قرار می گیرد، به آن دست پیدا کنید

اگر این چاکرا زیاد فعال باشد در احساسات غرق می شوید و از نظر عاطفی طوفانی عمل می کنید رابطه های جنسی متعدد برقرار می کنید. اگر این چاکرا از تعادل خارج شده باشد بیشتر به شکل کمبود میل جنسی، انزوا و کناره گیری و احساس اضطراب و تنهایی خود را نشان می دهد.

 

روش های متعادل سازی چاکرای سوادهیستانا

مانترا: وَم (VAM)

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: تماشا کردن به مهتاب و لمس یا تماشای آب

سنگ ها: عقیق جگری، لعل، مرجان، کهربا، سیترین، یاقوت زرد، کلسیت طلایی

غذاهای شفابخش: غذاهای پرتقالی مانند هویج، انبه، پرتقال، فلفل نارنجی، هلو، زردآلو، پاپایا، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین. غذاهای غنی از امگا 3 مانند آجیل و دانه هایی مانند کتان، بادام، گردو و کنجد.

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای خاجی کمک می کند: تمرین های بازکننده‌ها لگن که باعث ایجاد فضا و جریان انرژی در پایین ستون فقرات شما می‌شود مانند ( پروانه، اوپاویشتاکون، مالاسانا)  برای کنترل و متعادل کردن انرژی در چاکرای سوادهیستانا واژرولی مودرا vajroli mudra (انقباض اندام تناسلی)، آشوینی مودرا ashvini mudra (انقباض مقعد) دیانا مودرا  Dhyana Mudra نیز استفاده می شود.

 

1-وضعیت پروانه  Baddha Konasana


وضعیت پروانه می تواند به افزایش تحرک لگن، ناحیه چاکرای خاجی کمک کند. در حالت نشسته هر دو پاشنه را به لگن نزدیک کنید کف پاهای خود را به بچسبانید و  لبه بیرونی پاهارا با دستان خود بگیرید و ستون فقرات خود را به بالا بکشید و قفسه سینه خود را باز نگه دارید اجازه دهید کشاله ران باز شود. یک تا پنج دقیقه نگه دارید، به آرامی دم و بازدم کنید.

 2- پروانه در حالت خوابیده به پشت Supta Baddha Konasana


به پشت دراز بکشید زانوهایتان را خم کنید و کف پاهایتان را به هم نزدیک کنید. اجازه دهید زانوها به سمت زمین رها شوند می توانید زیر هر زانو یک بلوک برای حمایت قرار دهید. کف دست ها را روی شکم قرار دهید و یا به اطراف باز کنید. چشمان خود را می بندید، تنفس های شکمی  عمیق بکشید و بگذارید کشاله های ران و لگن شما باز شود.

 3-وضعیت الهه Utkata Konasana


در حالت ایستاده پاهای خود را به اندازه دو برابر عرض شانه هایتان باز کنید. پاها و انگشتان پا را حدود 45 درجه به سمت بیرون بچرخانید. زانوهای خود را تا زاویه 90 درجه خم کنید دنبالچه و شکم خود را به سمت داخل بکشید. و سعی کنید تنه را عمود کرده و ستون مهره ها را به بالا بکشید. کف دست های خود را جلوی قفسه سینه روی هم بگذارید در وضعیت آنجلی مودرا (Anjali Mudra)

 4- وضعیت آنجانی آسانا (Anjaneyasana)


از وضعیت سگ سر پایین پای راست خود را به دو دست قرار دهید و زانوی عقب خود را روی تشک قرار دهید. استخوان دنبالچه و شکم  خود را به سمت داخل بکشید، مطمئن شوید که زانوی جلوی شما از جلوی مچ پا عبور نمی‌کند. دست های خود را در کنار گوش های خود بالا بکشید. می توانید کف دستان خود را بهم بچسبانید و شانه های خود را از گوش ها دور کنید. ستون مهره های خود را به سمت بالا کشیده و یک خم به عقب انجام دهید و قفسه سینه خود را باز کنید. برای 1 دقیقه در این وضعیت مکث کنید.

5-وضعیت پراساریتا پادوتاناسانا سیPrasarita Padottanasana C 


پاهای خود را به اندازه دو برابر عرض شانه هایتان باز کنید و انگشتان پا را به سمت جلو بچرخانید. انگشتان دست خود را پشت خود در هم قلاب کنید. ران های خود را محکم کنید و  به آرامی به سمت جلو خم شوید، ستون مهره های خود را کشیده و تاج سر را به سمت زمین بیاورید. این وضعیت به باز شدن لگن کمک می کند. با تکنیک تنفس اوجایی به مدت 1 دقیقه در این وضعیت بمانید

6-دیانا مودرا  Dhyana Mudra


در یک وضعیت نشست قرار بگیرید و ستون مهرهای خود را به سمت بالا بکشید سپس دست چپ خود را روی پاها قرار دهید، کف دست به سمت بالا باشد.اکنون، پشت دست راست خود را روی دست چپ قرار دهید و انگشتان دست چپ را در یک راستا و به طور کامل کشیده نگه دارید.

سپس نوک شست هر دو دست را به هم متصل کنید. این یک ساختار مثلثی با دست و شست شما ایجاد می کند. اکنون چشمان خود را به آرامی ببندید و نفس های عمیق و آهسته بکشید. این حالت دست را حداقل 15 دقیقه بدون حرکت نگه دارید. پس از اتمام کار، چشمان خود را به آرامی باز کنید و سپس مودرا را به آرامی رها کنید.

 این مودرا آرامش را به ذهن می آورد. بنابراین، احساسات منفی مانند عصبانیت، اضطراب، افسردگی، استرس و غیره را کاهش می دهد.علاوه بر این، این مودرا آیدا و پیناگالا (کانال اختری) بدن را تحریک می کند و باعث می شود که شما هوشیارتر باشید.وقتی فردی به طور منظم Dhyana Mudra را تمرین می کند، او را از همه بیماری های جسمی و روانی دور نگه می دارد.

3-چاکرای سوم شبکه خورشیدیsolar) ) یا مانی پورا  (Manipura)

موقعیت: در بالا و پشت ناف

رنگ: زرد

عنصر: آتش

نماد: نیلوفر ده پر با مثلث قرمز رو به پایین

 

 

مانی پورا با آتش و قدرت دگرگونی همراه است.عامل نیروی حرکت تغییر و عملگرایی که ما را به تلاش برای موفقیت و سلامتی تشویق می کند. مانی پورا بر روی عملکرد پانکراس، کلیه و غدد فوق کلیوی اثر می گذارد. گفته می شود که به عنوان خانه آگنی بر هضم و متابولیسم حاکم است.

اختلال در عملکرد چاکرای سوم اغلب از طریق مشکلات گوارشی مانند زخم معده، سوزش سر دل، پر خوری، افزایش وزن و سوء هاضمه تجربه می شود و همچنین احساس عزت نفس پایین، عدم اعتماد به نفس  و نگرانی در مورد اینکه دیگران در مورد شما چه فکر می کنند.

انرژی بیش از حد در چاکرای شبکه خورشیدی می تواند واکنش های تکانشی مانند عصبانیت و پرخاشگری ایجاد کند. این چاکرای قدرت شخصی ماست. این بدان معناست که با عزت نفس و اعتماد به نفس ما مرتبط است و در حالت متعادل احساس می کنید بر امور زندگی خود کنترل دارید، می‌توانید بر ترس‌های خود غلبه کنید و مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید.

روش های متعادل سازی چاکرای مانی پورا

مانترا: رام (RAM)

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: رنگ طلایی نور خورشید همراه با گرما

سنگ‌های مربوط: یاقوت زرد طلایی، کهربا، یاقوت زرد، طلا، چشم ببر

غذاهای شفابخش: غذاهای زرد رنگ: موز، ذرت، آناناس، فلفل دلمه ای زرد، بابونه و لیموترش.

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای مانی پورا کمک می کند: تمرین های یوگا همراه با تنفس آگاهانه به کاهش تنش در شبکه خورشیدی، از نظر فیزیکی، ذهنی و احساسی کمک می کند. وضعیت های جنگجو اعتماد به نفس ایجاد می کند و چاکرای سوم را همسو می کند. سلام بر خورشید بدن را گرم می کند و با انرژی آتشین خورشید ارتباط برقرار می کند. وضعیت قایق یکی دیگر از وضعیت های عالی برای تقویت عضلات شکم، کمک به هضم غذا و ایجاد حس قدرت شخصی است.

1-وضعیت خط کش Kumbhakasana


پلانک یا کومباکاسانا یک وضعیت متعادل کننده یوگا است که عضلات مرکزی، بازوها، مچ دست و ستون فقرات شما را تقویت می کند. کلمه "kumbhak" به معنای "حبس دم" است و در یوگای سنتی، این حالت یک آسانا انتقالی در نظر گرفته می شود. خط کش این توانایی را دارد که منطقه شبکه خورشیدی ما را تحریک کند! و به سرعت بدنمان را گرم می کند و می تواند احساس خوبی در ما ایجاد کند.

2-وضعیت قایق Paripurna Navasana


قایق یک وضعیت یوگا چالش برانگیز است که عضلات جلو و  پشت بدن را تقویت می کند. علاوه بر عضلات شکم، روی فلکسورهای عمقی ران نیز تاثیر دارد. این آسانا قدرت را در هسته درونی ما که منبع انرژی شبکه خورشیدی است، افزایش می دهد.

اگر انجام این وضعیت برای شما سخت است می توانید زانوهای خود را خم کنید. سعی کنید پشت خود را صاف نگه دارید و بر روی چاکرای  شبکه خورشیدی تمرکز کنید.

3-وضعیت کمان Dhanurasana


مانی پورا بر برخی غدد و اندام های به ویژه کبد، که یک اندام کلیدی هضم است، تأثیر می گذارد. این آسانا هم جریان انرژی و هم جریان خون را در بسیاری از اندام ها افزایش می دهد.

این آسانا به ما کمک می کند تا نگرانی های خود را رها کنیم و فضایی برای چیزهای مهم تر مانند اعتماد به نفس ایجاد کنیم!

این آسانا سرتاسر عضلات پشت و کمر را کشیده و روی عضلات شکم کار می کند.

4-وضعیت جنگجو 2 Virabhadrasana II


جنگجو وضعیتی عالی برای ایجاد اعتماد به نفس است! پاهای خود را محکم و استوار به روی زمین قرار دهید و دستان خود را قدرتمند به اطراف باز کنید عضلات کف لگن را محکم کنید و پای جلو را تا زاویه 90 درجه خم کنید و لبه بیرونی پای عقب را به روی زمین فشار دهید، شکم و دنبالچه را به داخل بکشید و در وضعیت مستقر بمانید کنید. وضعیت عالی برای مانترای «من قوی هستم» است.

5-رودرا مودرا Rudra Mudra

 

رودرا مودرا از مودراهای دست است که با شبکه خورشیدی یا چاکرای سوم مرتبط است. دارای خواص درمانی و انرژی زایی قوی است که انرژی زیادی به بدن می دهد.

وضوح ذهنی را بهبود می بخشد و به قدرت اراده و اعتماد به نفس بهتر و همچنین تمرکز خوب کمک می کند، تنش را کاهش می دهد، گردش خون و تنفس را بهبود می بخشد، احساس سرگیجه و خستگی را کاهش می دهد، عنصر آتش رودرا مودرا قدرت هضم را افزایش می دهد، تمرین منظم آن شهود را در انسان بیدار می کند.


4-چاکرای چهارم قلب ((Heart یا آناهاتا (Anahata)

موقعیت: کانال مرکزی ستون فقرات در نزدیکی قلب قرار

رنگ: سبز

عنصر: هوا

نماد: نیلوفرآبی دوازده پر

 

 

آناهاتا با توانایی تصمیم گیری خارج از قلمرو کارما مرتبط است. در مانی پورا و پایین تر، انسان مقید به قوانین کارما و سرنوشت است. در آناهاتا، شخص بر اساس خود برتر خود تصمیم می گیرد ("از قلب خود پیروی می کند") چاکرای قلب همچنین با عشق و شفقت، نیکوکاری به دیگران و شفای روان همراه است.

هنگامی که چاکرای قلب در یک راستا قرار دارد، احساس می‌کنید که توسط عشق، شفقت، و شادی احاطه شده‌اید و به دنیای اطراف خود متصل هستید و  با خود، عزیزانتان و دنیای طبیعی ارتباط برقرار کنید.

عدم تعادل موجود در چاکرای قلب ما می توانند از طریق مشکلات قلبی، آسم و مشکلات وزن در سلامت جسمانی ما ظاهر شوند.

کم کاری چاکرای قلب از نظر روحی خود را به شکل احساس تنهایی، بی اعتمادی، سردی روحی، نبود عشق به خود، ناامنی و انزوا نشان می هد. پرکاری آن به شکل بیش از حد همدل بودن، نیازهای خود را فدای رضایت دیگران کردن، ناتوانی در تعیین حد و مرز در روابط و وابستگی نشان می دهد.

 

روش های متعادل سازی چاکرای آناهاتا

مانترا: YAM

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: فضای سبز ، شکوفه‌ها، گل‌های صورتی رنگ

سنگ‌های مربوط: زمرد سبز، کهربای سبز و صورتی، جیدسبز، دلربای سبز، عقیق سبز، مرمر سبز

حرکاتی که به باز شدن قفسه سینه و فضای قلب کمک می کند مانند (کبری، پل، کمان، چرخ)

غذاهای شفابخش: سبزیجات سبز رنگ و سرشار از مواد مغذی، به ویژه انواع برگ‌دار و چلیپایی مانند کلم پیچ، کاهو، اسفناج، شاتوت،  کلم سبز و کلم بروکلی. میوه های قلیایی بر پایه آب سبز مانند لیموترش، سیب سبز و آووکادو نیز به تعادل چاکرای قلب شما کمک می کنند

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای آناهاتا کمک می کند: حرکاتی که به باز شدن قفسه سینه و فضای قلب کمک می کند، به ویژه خم به عقب ها و حالت هایی که قفسه سینه را باز می کند و انرژی جدیدی را به مرکز قلب می آورد. مانند خرگوش (Anahatasana)، شتر (Ustrasana)، چرخ (Chakrasana) و سگ سر بالا (Urdhva Mukha Svanasana).

1-وضعیت شتر Ustrasana


یک وضعیت عالی برای باز شدن قفسه سینه و فضای قلب لگن خود را به سمت جلو فشار دهید و سعی کنید ستون مهرها‌ی خود را کشیده و بین مهره ها فاصله ایجاد کنید. فضای قفسه سینه خود را باز کنید و اگر مشکلی در مهره های گردن خود ندارید گردن را رها کنید برای چند دم و بازدم در حرکت بمانید و به روی چاکرای قلب خود تمرکز کنید. بعد از مکث کافی تنه را به سمت بالا کشید و به روی پاشنه ها بنشینید و به وضعیت استراحت کودک بروید تا کمر و پشت کمی استراحت کند.

2-وضعیت چرخ Chakrasana


وضعیت چرخ باعث تحرک و انعطاف پذیری در سرتاسر  عضلات پشت و باز شدن قفسه سینه می شود. برای رفتن به این وضعیت به پشت دراز بکشید و کف پاهایتان را روی تشک قرار دهید و زانوهای خود را بهم نزدیک کنید دست‌هایتان را کنار گوش‌هایتان در حالتی که نوک انگشتانتان رو به شانه‌ها و آرنج‌هایتان رو به سقف باشد قرار دهید و با یک دم، به طور مساوی به دست ها و پاهای خود فشار دهید و لگن خود را به سمت بالا بکشید.

3-وضعیت پل Setu Bandhasana


این وضعیت کشش های ملایم تری را نسبت به وضعیت چرخ دارد و باعث انعطاف در ستون فقرات و باز شدن قفسه سینه می شود. برای رفتن به این وضعیت به پشت دراز بکشید و کف پاهایتان را روی تشک قرار دهید و زانوهای خود را بهم نزدیک کنید به کف پاهای خود فشار وارد کرده و لگن خود را به بالا بکشید، کتف ها را از پشت به هم نزدیک کنید. دستان خود را به زیر برده  بروی زمین قرار دهید یا در هم قلاب کنید

4-وضعیت کمان  Dhanurasana


باعث تحرک  و همچنین انعطاف پذیری در ستون فقرات می شود و ناحیه قفسه سینه را باز می کند. برای رفتن به وضعیت به روی شکم دراز بکشید پاهای خود را از زانوها خم کنید و با دستان خود ساق پاهای خود را بگیرید با یک دم تنه و  ران ها را  از زمین جدا کنید و بالا بیاورید قفسه سینه خود را باز کنید و مراقب باشید زانوها خیلی از هم باز نشود.

5-وضعیت سگ سربالا Urdhva Mukha Svanasana


سگ سر بالا بازوهای شما را تقویت می کند و در عین حال انعطاف در ستون فقرات شما ایجاد می کند. اگر زمان زیادی در طول روز با رایانه و یا موبایل کار می کنید، یک وضعیت عالی  برای تمرین است. در طول انجام وضعیت سعی کنید قفسه سینه خود را به جلو متمایل کنید و ستون مهره های خود را به بالا بکشید زانوهای خود را از روی زمین بلند کنید و پایین تنه خود را فعال نگه دارید.

6-وضعیت خط کش معکوس Purvottanasana


حالت خط کش معکوس بازوها، پاها، پشت و عضلات شکم شما را تقویت می کند و قلب شما را به سمت آسمان باز می کند. برای رفتن به وضعیت در حالت دانداسانا نشسته وکف دست ها را کنار لگن بگذارید، نوک انگشتان دست به سمت انگشتان پا یا به سمت پشت می تواند باشد با یک دم به کف دست ها و پاهای خود فشار وارد کنید و لگن خود را به سمت بالا بکشید می توانید گردن را در راستای ستون مهره ها نگه دارید یا به عقب خم کنید.

7-لوتوس مودرا Padma Mudra


لوتوس مودرا چاکرای قلب ما را برای دریافت عشق، لطف، شفقت و فراوانی باز می کند. وقتی متوجه می شویم که داریم از عزیزانمان دورمی شویم یا از تجربه عشق دور می شویم، پادما مودرا به ما کمک می کند. برای تمرین پادما مودرا، دستان خود را در جلوی مرکز قلب خود بیاورید. انتهای کف دست خود را بهم وصل کنید، انگشتان کوچک  و  شست را از پهلو بهم بچسبانید و کف دست ها را از یکدیگر جدا کنید سه انگشت میانی هر دست مانند گل نیلوفر در حال شکفته شدن از یکدیگر دور می شوند. مودرا را به مدت پنج تا ده دقیقه نگه دارید.

5-چاکرای پنجم گلو (Throat) یا ویشودهی (Vishuddhi)

موقعیت: پایین و پشت مهره گردن، بین گودی گلو و حنجره

رنگ: آبی

عنصر: اتر

نماد: نیلوفر آبی شانزده پر


چاکرای ویشودهی با گلو، و همچنین زبان، لب، گونه ها، فک، گوش ها و همچنین پشت و قسمت پایین گردن و حتی شانه ها مرتبط است. چاکرای گلو با خلاقیت و ابراز وجود همراه است اعتقاد بر این است که وقتی ویشودهی عملکرد درستی نداشته باشد، فرد دچار پوسیدگی و مرگ می شود. وقتی متعادل باشد، تجربیات منفی به خرد و یادگیری تبدیل می شود.

این چاکرا با توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی مرتبط است. مشکلات صدا و گلو، مشکلات غده تیروئید و همچنین هر گونه مشکلی در دندان، لثه و دهان، می تواند نشان دهنده ناهماهنگی در چاکرای گلو باشد. ناهماهنگی‌ها را می‌توان از طریق جدلی و استدلالی بودن، صحبت بدون فکر کردن، سکوت شدید یا امتناع از صحبت کردن و مشکل در بیان افکار خود مشاهده کرد.هنگامی که متعادل باشد،قادریم دیگران را عمیقا درک کنیم و با دلسوزی صحبت کنیم و گوش دهیم و وقتی صحبت می‌کنیم احساس اعتماد به نفس خواهیم داشت، زیرا می‌دانیم که با کلماتمان صادق هستیم.

روش های متعادل سازی چاکرای ویشودهی

مانترا: هام HAM

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: آسمان آبی، امواج آرام دریا

سنگ: سنگ های آمازونیت، عقیق آبی، فیروزه ،آکوامارین و سایر سنگ های آبی

غذاهای شفابخش: مایعاتی مانند آب، آب میوه های 100% تازه (بدون قند اضافه) و دمنوش های گیاهی. زغال اخته و میوه هایی که روی درختان رشد می کنند: سیب، هلو، گلابی، زردآلو و آلو.

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای ویشودهی کمک می کند: ویشودهی را می توان از طریق تمریناتی که ناحیه گلو، گردن، شانه ها و بالای سینه شما را پاک می کند از جمله (ایستادن روی شانه، ماتسی آسانا، سگ و گربه، پل)، پرانایاما، جالاندارا باندها (قفل گلو) وکچاری مودرا باز و متعادل کرد.

1-وضعیت ماهی Matsyasna


این وضعیت مغز و سیستم عصبی را آرام می کند و کشش خوبی به گردن، سینه و پشت بدن می دهد. به پشت دراز بکشید، پاهای خود را روی زمین دراز کنید، نفس عمیق بکشید و تنه خود بالا بیاورید و قفسه سینه را به سمت بالا فشار دهید و تاج سر را به سمت زمین ببرید اگر قبلاً تجربه یوگا دارید، دستان خود را به زیر لگن برده و کتف های خود را به یکدیگر نزدیک کنید. و این وضعیت را برای حداقل 3 سیکل تنفسی نگه دارید.

2-وضعیت سگ(گاو) گربه Marjaryasana


این وضعیت به بهبود تحرک و انعطاف پذیری در قسمت مرکزی، شانه ها و ستون فقرات شما کمک می کند. همچنین شامل کشش ملایم در ناحیه گردن شده و  به کاهش تنش در مرکز چاکرای گلو کمک می کند. در این وضعیت دست ها زیر شانه ها و پاها زیر لگن قرار دارد.با یک دم و چرخاندن دنبالچه به سمت بیرون و باز کردن قفسه سینه به حرکت سگ رفته و با یک بازدم دنبالچه را به سمت داخل کشیده، پشت را گرد می کنیم و به حرکت گربه می رویم وضعیت را به مدت 1 تا 3 دقیقه تکرار کنید.

3-وضعیت گاو آهن Halasana


برای رفتن به این وضعیت به پشت دراز بکشید کف پاهای خود را زمین بگذارید و کف دست ها کنار لگن باشد با فشاری که به کف دست و پاهای خود می آورید پاها و لگن را  از زمین جدا کرده و کف دست ها در ناحیه کمر قرا می دهید پاها را در به سمت سقف بالا آورده و از بالای سر روی زمین قرار دهید اگر پاهای شما به زمین نمی رسد از دیوار یا یک وسیله کمکی دیگر  استفاده کنید و پاهای خود را روی آن قرار دهید دست های خود را از پشت روی زمین بگذارید یا پنجه دست ها را در هم قلاب کنید.

4-وضعیت ایستادن روی شانه Sarvangasana


برای رفتن به این وضعیت به پشت دراز بکشید کف پاهای خود را زمین بگذارید و کف دست ها کنار لگن باشد با فشاری که به کف دست و پاهای خود می آورید پاها و لگن را  از زمین جدا کرده و کف دست ها درپست ناحیه  کمر قرا دهید پاها را به سمت سقف ببرید قوزک پاهایتان را بهم بچسبانید و سعی کنید دست ها را به قسمت کتف ها ببرید دقت کنید آرنج ها از هم باز نباشد اگر آسیب دیدگی در ناحیه گردن دارید از انجام این وضعیت خودداری کنید.

5-وضعیت شیر Simhasana


حالت شیر باعث تقویت ریه ها، گلو و صدا می شود. این وضعیت لوزه ها و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و به کاهش استرس و عصبانیت کمک می کند. این وضعیت یکی از بهترین تمرینات صورت است و باعث بیشتر شدن  گردش خون و برطرف شدن تنش در صورت می شود.  زمانی که احساس عصبانیت یا اضطراب می کنید، یا زمانی که خود را آنطور که می خواهید ابراز نکرده اید، وضعیت شیر را امتحان کنید. شاید از نظر احساسی و جسمی خود را شادتر، مستعدتر و سبک تر بیابید.

6-کچاری مودرا khechari Mudra


در یکی از وضعیت های یوگا بشینید اکنون چشمان خود را ببندید و زبان خود را به سمت عقب و بالا خم کنید.زبان باید به نقطه نرم سقف دهان شما برسد.پس از انجام این کار، به آرامی با استفاده از نوک زبان به این نقطه فشار وارد کنید. سعی کنید تا زمانی که احساس راحتی می کنید در این وضعیت بمانید.معمولاً افراد مبتدی فقط می توانند زبان را تا کام نرم ببرند. بعد از ماهها و حتی سالها تمرین می توان زبان را تا پشت حفره بینی برده و در پشت کام قفل کرد.

گفته می شود کچاری مودرا  یوگی را به مرحله بالاتر آگاهی می رساند. از آنجا که کچاری مودرا غده اصلی هیپوفیز (که در پشت حفره بینی قرار دارد) را تحریک می کند و هنگامی که ترشح این غده انجام می شود، باعث می شود که تمرین کنندگان سعادت حرکت آزادانه به فضای نامحدود برهمن را احساس کنند. این مودرا پادشاه همه مودراها است. در زبان معنوی، غده هیپوفیز مترادف چشم سوم است.

6- چاکرای ششم چشم سومEye)  Third) یا آجنا (Ajna)

موقعیت: در مرکز پیشانی بین ابروها قرار

رنگ: بنفش یا نیلی تیره

نماد: نیلوفر آبی دو پر


چاکرای چشم سوم با دانش بالاتر، شهود و چیزی که ممکن است به عنوان حس ششم خود فکر کنید، مرتبط است. چشم سوم به شما کمک می کند دید کیهانی داشته باشید و فراتر از  چشمان شما که دنیای فیزیکی را می توانند ببینند، مسایل را درک کنید. شما را به شهودتان متصل می کند و همه چیز را همانطور که هست بدون فیلتر گذشته، انتظارات یا قضاوت می بینید. چاکرای آجنا نیز با تخیل و تجسم مرتبط است.

 چاکرای چشم سوم به غده صنوبری مرتبط است غده صنوبری واقع در مغز که به دلیل ارتباط با ادراک و تأثیر نور و حالات تغییریافته یا «عرفانی» آگاهی، مرکز توجه است،وقتی آجنا به خوبی کار می کند، به خرد درونی خود اعتماد دارید و می توانید از شهود خود پیروی کنید.

 عدم تعادل آن می تواند به صورت سردرد، مشکلات بینایی یا تمرکز، و مشکلات شنوایی ظاهر شود. افرادی که در گوش دادن به واقعیت مشکل دارند (به نظر می رسد "همه چیز را می دانند") یا افرادی که با شهود خود در ارتباط نیستند نیز دچار عدم تعادل در چاکرای چشم سوم خود هستند.

روش های متعادل سازی چاکرای آجنا

مانترا: اوم OM

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: تماشای آسمان آبی پررنگ و پر ستاره شب

سنگ های مربوط: ازآمازونیت، آمتیست، آپاتایت،یاقوت کبود،توپاز،لاجورد، سودالیت فلوئوریت

غذاهای شفابخش: انگور بنفش، کلم بنفش، زغال اخته، بادمجان و هویج بنفش. همچنین شامل کاکائو می شود که سرشار از فلاونوئیدها است و سروتونین را تقویت می کند که به کاهش استرس و التهاب کمک می کند.

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای آجنا کمک می کند:  خم شدن به جلو، حالت های متعادل کننده و حالت هایی که پیشانی شما را تحریک می کند مانند (اوتان آسانا، سگ سر پایین، استراحت کودک، سر به زانو)

1- یوگا مودرا Yoga Mudra


در پادماسانا، حالت نیلوفر  بنشینید.چشمان خود را ببندید و چند دم و بازدم مکث کنید و هر دو دست را پشت سر خود بیاورید.مچ دست چپ را با دست راست بگیرید و در حین بازدم به تدریج به جلو خم شوید. تا بینی یا پیشانی شما زمین را لمس کند. یوگا مودرا برای ماساژ اندام های شکم و از بین بردن بسیاری از بیماری های مرتبط با این قسمت از بدن از جمله یبوست و سوء هاضمه بسیار مفید است. و هچنین باعث کشش در عصب نخایی شده و خاصیت ارتجاعی آن را افزایش می دهد.

2-وضعیت دلفین Ardha Pincha Mayurasana


این حالت شبیه سگ سر پایین است با این تفاوت که روی ساعد انجام می شود.در وضعیت خط کش قرار گرفته و آرنج های خود را مستقیماً زیر شانه های خود قرار دهید باسن خود را بالا و عقب ببرید همانند سگ سر پایین. پاها باید به اندازه عرض لگن از هم فاصله داشته باشند. شانه ها را از گوش ها دور کنید تا گردنتان آزاد شود. پاهای خود را کمی به بازوهای خود نزدیک کنید،چند دم و بازدم در حرکت بمانید و تمام توجه خود را به مرکز چشم سوم معطوف کنید.

3-وضعیت عقاب Garudasana


وضعیت عقاب نیاز به تمرکز دقیق دارد. زانوهای خود را خم کنید، پای چپ خود را از روی پای راست رد کنید و روی پای چپ را پشت ساق پای راست خود قلاب کنید، دست راست از زیر دست چپ رد کنید و سعی کنید کف دستانتان یکدیگر را لمس کند، آرنج خود را بالا بیاورید. و انگشتان خود را به سمت سقف بکشید.گارودا در واقع یک پرنده افسانه ای است که در سنت های هندو و بودایی آن را "پادشاه پرندگان" می نامند.

4-وضعیت خم به جلو Uttanasana


در حالت تادآسانا  بایستید دستان خود را روی پهلو های خود گذاشته و با پشت صاف به جلو خم شوید اگر انعطاف کافی دارید کف دستان خود را به روی زمین بگذارید یا می توانید دستان خود روی ران خود گذاشته و یا از وسیله کمکی یوگا کمک بگیرید ستون مهر های خود را تا جایی که می توانید به جلو بکشید و پشتتان را صاف نگه دارید. سعی کنید وزن بدنتان را روی کف پا تقسیم کنید و جند دم و بازدم در وضعیت بمانید.

5-وضعیت سر به زانو Janusirsasana


هدف از Janu Sirasana این است که توجه شما را به سمت درون معطوف کند. به جای تمرکز بر کامل انجام دادن وضعیت و رساندن سر روی زانو، بر لحظه حال تمرکز کنید، نفس عمیق بکشید و با شهود خود ارتباط برقرار کنید.

وضعیت سر به زانو می تواند به درمان اضطراب جزئی، بی خوابی، سینوزیت، فشار خون بالا، علائم قاعدگی و یائسگی کمک کند. این وضعیت کشش عالی برای همسترینگ، لگن و کمر است.

6- وضعیت کودک Balasana

 

وضعیت کودک مهم ترین حالت استراحت در یوگا است، چشمان خود را ببندید و با تنفس خود ارتباط برقرار کنید.وضعیت کودک یک وضعیت مراقبه است که تمرکز شما را به سمت درون معطوف می کند و بر چاکرای چشم سوم شما متمرکز می شود.وضعیت بدن کودک بیانگر نهایت گرما و راحتی موقعیت جنین است. پشت شما در بالاسانا کشیده می شود و یک سپر حمایتی برای اندام های داخلی شما فراهم می کند. این وضعیت باعث آرامش ذهن و روح می شود.

7-نادی شودان Nadi Shodhan

 

 

نادی شودان یا تنفس متناوب از سوراخ بینی،  که تعادلی را بین نیمکره راست و چپ مغز ایجاد می کند.انگشت اشاره و وسط دست راست را روی نقطه ابرو قرار دهید تا تمرکز روی آجنا حفظ شود.سوراخ راست بینی خود را با انگشت شست راست خود ببندید و از سوراخ چپ بینی دم بکشید.سوراخ چپ بینی را با انگشت حلقه چپ ببندید، سوراخ سمت راست را رها کنید و از سمت راست بازدم کنید و سپس از سمت راست دم بگیرید و تمرین را ادامه دهید.

7-کالشوار مودرا Kaleshwar Mudra

 

تمرین منظم Kaleshwar Mudra، به شما کمک می کند تا از شر انواع عادت های مضر خلاص شوید. قدرت تمرکز را بهبود می بخشد. برای سیستم عصبی مفید است و ظرفیت مغز را افزایش می دهد، همچنین با کنترل جریان پرانا در کانال های انرژی به فعال نگه داشتن چاکرای آجنا کمک می کند و توانایی های شهودی را در تمرین کننده افزایش میدهد.اثرات درمانی بر اختلالات روانی دارد. سطح اضطراب را کاهش می دهد، استرس و افسردگی را از بین می برد.

7-چاکرای هفتم تاجCrown) ) یا ساهاسارا (Sahasara)

موقعیت: در بالای سر

رنگ: سفید یا بنفش تیره

نماد: نیلوفر آبی هزار برگ

 

چاکرای تاج با هر چاکرای دیگر (و در نتیجه هر اندام در این سیستم) مرتبط است در سطح فیزیکی، چاکرای تاج در درجه اول با غده هیپوفیز و در درجه دوم به پینه آل و هیپوتالاموس مرتبط است و بنابراین نه تنها بر همه آن اندام‌ها، بلکه بر مغز و سیستم عصبی ما نیز تأثیر می‌گذارد.

این چاکرا با سعادت، روشنگری، آگاهی خالص و عشق الهی همراه است. و نشان دهنده ارتباط ما با هدف و معنویت زندگی ما است. این مرکز انرژی که با عنصر فکر مرتبط است، ارتباط شما با روح و همچنین حس آگاهی جهانی، خرد، وحدت و خودشناسی شما را کنترل می کند.

کسانی که چاکرای تاجی شان دچار عدم تعادل باشد ممکن است کوته فکر، شکاک، گیج دیده شوند و یا دچار عدم ارتباط با دنیا، معنویت بیش از حد (یعنی مدیتیشن بیش از حد)، عملکرد ذهنی ضعیف، عدم تمرکز عدم تعادل، در کل هماهنگی ضعیف می باشند. هنگامی که این چاکرا متعادل است، آنگاه فرد فقط سعادت را تجربه می کند. هیچ چیز دیگری وجود ندارد. شما دیگر هیچ دوگانگی، هیچ حس درگیری یا جدایی را احساس نمی کنید. شما احساس می کنید کاملاً مرتبط هستید و با همه چیز یکی هستید. خیلی احساس خوشبختی می کنید.

روش های متعادل سازی چاکرای ساهاسارا

مانترا: اوم OM

عنصر طبیعت که به تقویت آن کمک می کند: نزدیک شدن به آسمان کمک می کند تا فضا و بیکرانگی را احساس کنیدقله کوه بهترین راه برای کمک به باز کردن چاکرای هفتم است

غذاهای شفابخش: خوردن غذاهای سبک و آبرسانی مناسب. دمنوش های گیاهی بدون کافئین.

تمرین هایی که به متعادل کردن چاکرای ساهاسارا کمک می کند: حالات معکوس، تمرینات تنفسی و حالت‌های عمیق مراقبه شیرشاسانا، وریکشاسانا، لوتوس، شاواسانا تمرین تنفسی نادی شودان

1- وضعیت لوتوس Padmasana


وضعیت لوتوس یا پادماسانا،  به شما کمک می کند تا به حالتی عمیق و مراقبه برسید و توجه خود را به چاکرای تاج جلب کنید. ذهن شما را آرام می کند و بسیاری از مشکلات جسمی را کاهش می دهد.وضعیت لوتوس نیاز به آگاهی و انعطاف زیادی در ناحیه لگن دارد تا به درستی اجرا شود. وضعیت کامل شامل قرار دادن هر دو پا روی هم است، اما می توانید با  نیمه لوتوس تمرین را شروع کنید تا انعطاف عضلات شما بیشتر شود. 

2-وضعیت شاواسانا savasana


بدن بی جان یا شاواسانا معمولاً در پایان تمرین یوگا انجام می شود تا بتوانید انرژی تمرین را ذخیره کنید.شاید به نظر هماند چرت زدن باشد، اما در واقع دعوتی است برای حضور و آگاهی برای 5 تا 10 دقیقه. شاواسانا به شما امکان می دهد ذهن خود را آرام کنید و وارد یک حالت عمیق و مراقبه شوید. در حالت شاواسانا، نفس خود را آهسته می کنید، با چشمان بسته و کف دست ها رو به بالا روی تشک دراز می کشید.

3- وضعیت ایستادن روی سر Sirsasana


اگر چاکرای تاج پادشاه 7 چاکرا باشد، می توان ایستادن روی سر را به عنوان پادشاه تمام وضعیت های یوگا نامید. ایستادن روی سر یکی از بهترین حالت‌های وارونگی است که جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد، سیستم لنفاوی را تمیز می‌کند و قسمت بالایی بدن شما را قدرتمند می‌کند. ایستادن روی سر نیاز به تمرکز، آگاهی زیادی دارد و بیشتر عضلات تثبیت کننده شما را درگیر می کند.

4-وضعیت درخت Vrksasana


وضعیت درخت یک حالت متعادل کننده فوق العاده است که انرژی را در امتداد ستون فقرات، تا چاکرای تاج شما بالا می برد.اگرچه وضعیت درخت در نگاه اول ساده به نظر می رسد، ترکیبی از قدرت، تعادل و تمرکز برای رسیدن به فرم صحیح لازم است. تمرین روزانه این وضعیت، تمرکز و توانایی شما را برای تمرکز در تمام جنبه های زندگی افزایش می دهد، به خصوص در آن لحظاتی که احساس می کنید «متعادل نیستید». حالت درخت به شما می آموزد که مزایای حالت ذهنی مراقبه را می توان در هر وضعیت یوگا به دست آورد (نه تنها زمانی که در شاواسانا دراز می کشید یا در حالت لوتوس می نشینید).

5-وضعیت خرگوش Sasangasana


در حالت واجرآسانا با ستون فقرات صاف بشینید. دستان خود را به عقب برسانید و مچ پاهای خود را بگیرید (اگر بازوهای کوتاهی دارید تا حد امکان!). بالای سرتان روی تشک قرار دهید. نفس بکشید، باسن خود را از پاشنه بلند کنید و سر خود را به آرامی به داخل تشک فشار دهید، در حالی که برای تعادل به ساق پا و بالای پا فشار می آورید. اگر دست‌هایتان به پاشنه‌هایتان نمی‌رسد، روی ساق پاهایتان را به هر جایی که می‌توانید بگیرید. 3-5 نفس در حرکت بمانید.

6-ماهامایوری مودرا  Mahamayuri Mudra


مودرای پیشنهاد شده برای چاکرای هفتم برای رفتن به وضعیت تمام انگشتان خود را به جز انگشتان کوچک در هم قلاب کنید. انگشتان کوچک خود را در حالتی که یکدیگر را لمس می کنند مستقیماً به سمت بالا قرار دهید.روی چاکرای تاج در بالای سر خود تمرکز کنید و مانترای AUM را بخوانید.بهتر است قبل از تمرین مودرا برای چاکرای تاج، چاکرای ریشه را تقویت کنید.

 گردآورنده و مترجم: امین پرتوی

 

 

چاکراها در ویکی‌پدیای فارسی 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chakra

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/7-chakras#Chakra-101

https://www.theyogacollective.com

https://www.doyou.com/yoga-poses-to-balance-your-root-chakra-42374

https://yogapractice.com/yoga/root-chakra-yoga-poses/

yoga poses ignite your second chakra to spark creativity

balance your sacral chakra with these yoga poses

https://www.goodnet.org/articles/chakra-healing-how-to-open-your-solar-plexus