تکنیک تنفس شکمی در یوگا و بارداری

تکنیک تنفس شکمی در یوگا و بارداری

از نفیسه دارافرین در
Number of replies: 0

تکنیک تنفس شکمی در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از بهداشت نیوز،  تنفس شکمی یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های دوران بارداری است که علاوه بر تأثیر بسیار خوب بر سلامتی مادر در دوران بارداری، باعث می‌شود او زایمان راحت‌تری هم داشته باشد. 

اکسیژن ماده‌ای است که جنین برای به دست آوردنش 100 درصد به مادر احتیاج دارد و اگر شیوه تنفس مادر درست باشد، عملکرد تنفسی او بالا می‌رود و علاوه بر خودش به جنینش هم اکسیژن خوبی می‌رسد. چون جنین اکسیژن را از طریق بند ناف و جفت، از مادر می‌گیرد.

بنابر‌این اگر تکنیک تنفسی مادر درست باشد، هم عملکرد تنفسی خودش خوب است و هم جفت جنین و در نهایت به جنین هم خوب اکسیژن می‌رسد و عضلات این مادران آرام‌تر است. پس اگر مادر بارداری این تکنیک تنفسی را یاد بگیرد، می‌تواند هر وقت یادش افتاد و همچنین به‌طور نامحدود آن را انجام دهد. 

همچنین او می‌تواند هر روز به مدت 10 دقیقه به شکل شاواسانا( تن ارامی در یوگا ) به وضعیت خوابیده کف پاهاروی زمین دراز بکشد تنها تنفس شکمی داشته باشد. اگر خانم‌های باردار در حال انجام هر کاری تمرکزشان را روی این نوع نفس کشیدن بگذارند، به تدریج آن را یاد می‌گیرند ضمن اینکه در زایمان هم خیلی کمک‌شان می‌کند.

با عمل کالبد شکافی مشخص شده که ما انسان‌ها تنها از یک ششم حجم ریه خود استفاده می‌کنیم. اگر همه بتوانند این تکنیک تنفس (تنفس شکمی در یوگا ) را داشته باشند، خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به اندام‌های بد  راحت‌تر و بهتر می‌شود. چون بیشتر حجم ریه استفاده می‌شود و در نتیجه انسان‌ها در طول عمر‌شان کمتر به بیماری‌های مختلف مبتلا می‌شوند به‌ویژه برای رشد جنینی که در حال رشد است.
مزایای تکنیک تنفسی شکمی

تکنیک تنفسی در هنگام زایمان در سه زمان مفید واقع می‌شود که بهبودی درباره آنها توضیح می‌دهد:

1- تنفس شکمی اکسیژن ذخیره جفتی را حفظ می‌کند : بنابر‌این همیشه در جفت، سه دقیقه اکسیژن ذخیره وجود دارد. اما وقتی که انقباض رحم و درد‌های آن شروع می‌شوند، اکسیژن‌رسانی به آنها صورت نمی‌گیرد بنابر‌این اگر خانمی که در حال زایمان است، در هنگام زایمان با تکنیک‌های تنفسی، درست نفس بکشد، سه دقیقه اکسیژن جفتی برای او ذخیره می‌شود.

2- علت درد زایمان ناشی از هایپوکسی  یا کاهش اکسیژن: در انقباضات رحم، وقتی اکسیژن به رحم نمی‌رسد، خانم باردار دردش می‌گیرد. بنابر‌این اگر او از قبل بلد باشد، در هنگام درد داشتن چطور نفس بکشد، کمتر درد می‌کشد.

3- انحراف فکر: درواقع با انجام تنفس شکمی در هنگام زایمان، مادر فکرش را به چیز دیگری جز درد و درواقع به نوع تنفسش منحرف می‌کند. مثلا وقتی انقباض یا درد‌های رحمی شروع شد او باید دقت کند که دم خوبی بگیرد و درآخر انقباض بازدم طولانی داشته باشد. به همین دلیل او زمانی که می‌خواهد به دم و بازدم خود آگاه شود، فکرش از درد منحرف می‌شود.

 

تنفس در هنگام تغذیه بارداری 

خانم‌های باردار باید تمرکز‌شان بر غذایی که می‌خورند باشد و بهتر است به آن توجه کنند تا هم طعم و مزه‌اش را بچشند، هم محتویات غذا را بفهمند و هم بدانند که عملکرد این غذا در بدن‌شان چگونه است. تنفس آگاهانه در زمان‌هایی که خانم‌ها می‌توانند تمرکز کنند انجام می‌شود اما در هنگام غذا خوردن اگر تمرکزشان روی غذا باشد بهتر است.

ثابت شده که با تنفس صحیح یا شکمی، اکسیژن‌رسانی خوبی به بافت‌ها انجام می‌شود و عملکرد همه اندام‌های بدن بهتر می‌شود. از طرف دیگر خانم‌های بارداری که این تمرین تنفسی را انجام می‌دهند، عضلات آرام‌تری دارند و در نتیجه فشار خون بالا در آنها کمتر دیده می‌شود. همچنین چون به دلیل تمرکز بالای این خانم‌ها روی تنفس‌شان، موقعی که آنها دچار کمر درد می‌شوند، می‌توانند نفس عمیق بکشند. چون نفس عمیق شکمی باعث شل شدن عضلات می‌شود و کمر درد را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه وقتی روش تنفس درست باشد، متابولیسم بدن مانند چربی‌سوزی و سوخت و ساز قند‌ها افزایش می‌یابد و همین احتمالا در دیابت بارداری هم تأثیر‌گذار خواهد بود.