یوگا برای کودکان و نوجوانان ( بخش دوم )

یوگا برای کودکان و نوجوانان ( بخش دوم )

از افسون yogini در
Number of replies: 0

( ادامه ی مطلب ) >> برخی از مزایای گنجاندن یوگا برای کودکان در مدرسه یا در آموزش های زمان فراغت :

8) یوگا به ایجاد آرامش ذهن کمک می کند : گستردگی و گاه پیچیدگی برنامه های درسی آکادمیک می تواند دانش آموزان را سردرگم و کلافه کند و البته با همه این مشغولیت های ذهنی ، آنها با بسیاری از فعالیت های فوق برنامه دیگر و زندگی اجتماعی نیز سر و کار دارند. با تمرین پرانایاما و ذهن آگاهی ، دانش آموزان واقعاً می آموزند که چگونه اضطراب را کنترل کنند و جنبه های مختلف زندگی را به طور موثر مدیریت کنند. آرامش روانی باعث ترشح هورمون های مفیدی در بدن می شود که اثر گلوله برفی را دارد بدین معنی که هرچه بیشتر ترشح شود باعث بهتر شدن و ارتقاء وضعیت روانی و جسمی آنها میشود.


9) یوگا خودکنترلی را بهبود می بخشد : از طریق روش های تنفس مناسب در آساناها ، تمرین های تنفسی مشخص و حرکات هماهنگ با فیزیولوژی بدن ، یوگا  توانایی " کنترل خود " را به نوجوانان می آموزد. در نتیجه ، آنها می توانند حتی در حالت عاطفی نامناسب ؛ واکنش تکانشی نشان ندهند یا تصمیمات عجولانه نگیرند. آنها با تسلط بر احساسات خود ، فرد می تواند عصبانیت خود را کنترل کند و در صورت لزوم تصمیمات منطقی بگیرد. اساتید بزرگ یوگا معتقدند که اگر یوگی و یوگینی نوجوان بتواند خویشتن داری را در سنین پایین بیاموزد ، در واقع هیچ دری از خوشبختی نمی تواند برای او بسته بماند.

10) یوگا موارد غیبت داشتن و ابراز خشونت در مدرسه را کاهش می دهد : به دلیل سلامتی جسمی ، آمادگی ذهنی و خلق و خوی متعادل ، كودكان كمتر در مدرسه غیبت می كنند . آنها بر سر مسائل كوچك با هم دعوا نمی كنند. درعوض ، آنها تمایل دارند که در مدرسه با تعامل مثبت تری ارتباط برقرار کنند و با معلمان و همسالان خود روابط سالم برقرار کنند. این یکی دیگر از مزایای شگفت انگیز یوگا در مدارس است.

11)  یوگا مهارت های مقابله با فشارهای روانی را افزایش می دهد : همانطور که قبلاً اشاره شد ، کودکان تحت فشار روانی زیادی قرار دارند. یوگا به کودکان می آموزد که چگونه به درستی از پس فشارهای روانی برآیند . این به این دلیل است که کودکان یاد می گیرند چگونه  در حالت پذیرش با خود و محیط زندگی باشند و در حس آرامش بیشتری دارند. به تدریج در سطوح بالاتر آموختن یوگا ؛ دنیا و قوانین آن را بهتر می شناسند.

12) یوگا ایمنی بدن را تقویت می کند: یوگا در کنار مزایای بی شمار آن برای سلامتی ، ایمنی بدن را نیز افزایش می دهد و با افزایش سطح آنتی بادی از حملات ویروس ها و باکتری های مختلف جلوگیری می کند. یوگا گردش خون را تقویت می کند که می تواند برای پوست ، مو و ناخن معجزه کند  هر انسانی در هر سنی با بدن سالم و به تبع آن با ظاهر سالم تر و شاداب تر ، احساس خوشبختی می کند

13)  یوگا کیفیت خواب را بهبود می بخشد : کودکان باید هر شب حداکثر 7 تا 8 ساعت بخوابند. خواب خوب باعث می شود بدن برای روز بعد با آمادگی بیشتر و پرانرژی باشد. از آنجا که یوگا به بدن و ذهن آرامش می دهد ، کودکانی که در هفته چند روز  یوگا می کنند ، خوابی با کیفیت بهتر را تجربه می کنند . با خواب مناسب ، كودكان می توانند در كلاس درس بیشتر تمركز كنند ، فعال تر و شادتر بازی كنند و در ورزش های گروهی نیز عملكرد بالاتری داشته باشند.

14) یوگا  اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش می دهد : یوگا ملموس است. از طریق آساناها ، کودکان قدرت تصمیم گیری ، استقامت ، اعتماد به نفس و همچنین ارتباط ذهن و بدن را بطور مستمر ارتقا می دهند . والدین و معلم ها  می توانند تغییرات مثبتی را که  یادگیری و انجام یوگا پس از مدتی در کودکان و نوجوانان  ؛ ایجاد می کند را  به وضوح مشاهده و ارزیابی کنند. چنانچه مدرسان یوگا می گویند "  اطمینان حاصل از مت یوگا " به شکل استقامت ، همراهی و مقبولیت به دنیای واقعی انسان ها نیز منتقل می شود.


یوگا و ذهن آگاهی در سطوح بالاتر آموزش در کودکان مزایای روانشناختی بسیاری را فراهم می کند. تحقیقات بیشتر در این زمینه نشان داده است که آموزش یوگا از مراحل مقدماتی و سپس با آمادگی بیشتر در طی دوره ای مشخص ( شش ماه و بیشتر ) با تداوم دوره ها در سطوح بعدی یادگیری ؛ می تواند قدرت عضلات  ؛ سلامت استخوان بندی و عملکرد اعضای بدن کودک و نوجوان و هم چنین توانایی تمرکز ، حافظه ، عزت نفس ، عملکرد تحصیلی و حسن رفتار در کلاس های آموزشی مدارس را بهبود بخشد . بنابراین می تواند اضطراب و استرس را در کودکان کاهش دهد. نتایج تایید شده از پژوهش های علمی در استرالیا نشان میدهد که فواید یادگیری یوگا در کودکان و نوجوانان انکار ناپذیر است  در اینجا به هفت مورد از مهم ترین اثرات شروع آموزش یوگا به کودکان در دوره ی پیش دبستانی ( بعد از 4 سالگی ) که در نتیجهء تحقیقات مذکور به دست آمده است اشاره می شود :

  یوگا به کودکان کمک می کند تا اضطراب خود را کنترل کرده و از آسیب های تدریجی استرس  می کاهد.

یوگا تنظیم عاطفی کودکان را بهبود می بخشد و  به ایجاد آرامش خاطر کمک می کند.

یوگا عزت نفس کودکان را افزایش می دهد. عشق به خود و مراقبت از خود را تشویق می کند.

یوگا باعث افزایش آگاهی و هوشیاری نسبت به بدن می شود. ذهن آگاهی کودکان را ارتقا می بخشد.

  یوگا تمرکز و حافظه و دامنه توجه در کودکان را افزایش می دهد که باعث پیشرفت تحصیلی و موفقیت آنها میشود.

  یوگا قدرت انعطاف پذیری و تعادل و تناسب در وضعیت بدن ( از درون و ظاهر ) کودکان را بهبود می بخشد.

یوگا با روش تنفس صحیح ؛ افزایش اکسیژن رسانی به سلول های بدن و سلامت ریه ها و قلب را بهبود میدهد.


بیان این نکته ضروری است که آموزش یوگا به کودکان بایستی توسط مربی های آموزش دیده و با تجربه ی کافی در مدارس یا باشگاه های ورزشی انجام شود.  برای ترغیب بیشتر کودکان به آشنایی و یادگیری یوگا  درذیل به مواردی بطور خلاصه  اشاره میشود :

_ گرم کننده های مقدماتی یوگا درقالب بازی بصورت گروهی ، یا حرکت های دونفره در کلاس انجام شود.
 _ در روزهای اول آموزش با ساده ترین آساناهای یوگا همراه با مکث در بعضی آسانا به مدت یک دقیقه یا کمتر شروع شود.
_ کودکان را تشویق کنید تا نشستن و ایستادن ( وضعیت بدن) را به روش صحیح انجام دهند
 _ مراحل و روش انجام آسانا را  با نشان دادن در بدن خود مربی با حوصله و جملات ساده و قابل فهم آموزش داده شود.
 _ یک داستان را در قالب آموزش حرکت یوگا تعریف شود . ترکیب یک داستان کودکانه با آساناهای یوگا ، توجه گروه را برای همراهی با آموزش جلب می کند.
 _ از بازی های یوگا با ابزارهای مناسب کودکان ( توپ ، اسباب بازی و ...)  استفاده شود مانند یوگای موسیقی ، کارت های یوگا و ... که  آموزش سرگرم کننده باشد.

بدین ترتیب یوگا می آموزد که چگونه بدن و ذهن به هم متصل هستند و چگونه باید از خودمان آگاهی داشته باشیم. هنگامی که کودکان در هنگام تمرین یوگا درگیر ، متمرکز ، سرگرم می شوند ، در لحظه فعلی _ هم اکنون حضور دارند. این خودآگاهی از نظر جسمی و روانی به کودکان کمک می کند تا در هر شرایطی هوشیار باشند. تکنیک های آموزشی یوگا همچنین به کودکان می آموزد که باوجود برخی تفاوت های ظاهری ، فرهنگی یا مذهبی ، همه ما انسان ها دارای درونی همسان و یکتا هستیمهمه ما با اعضاء و جوارح و حس ها و توانایی هایی ( جسم و ذهن ) که در بدن مان داریم کار می کنیم . ما  همگی دارای قلب  هستیم و عشق و احساسات را درک می کنیم .


سن مناسب در کودکان برای شروع آموزش یوگا و مدیتیشن

کودکان می توانند به محض شروع به درک دستورالعمل ها ، تمرینات یوگا را شروع کنند. در حالت ایده آل بچه های 4 سال به بالا قادر به درک جمله های آموزشی و پیروی از معلم / مربی هستند. با این حال ، باید مراقب باشیم که برخی از تمرینات نباید به کودکان زیر ده سال آموزش داده شود.
به عنوان مثال آموزش نشستن در حالت لوتوس کامل ( Padmasana) چون استخوان ها در سنین پایین تر هنوز حساس بوده و آنچنان محکم نیست ؛ در بعضی موارد ممکن است منجر به  آسیب شود. این نوع آساناها را در دوره های بعدی آموزش یوگا می توان از 12 سالگی و بالاتر آموزش داد . در این سن استخوان ها رشد کرده و استحکام کافی را دارد. معلم ( مربی ) یوگا باید بداند که چه آسانا و حرکتی برای کودک و یا نوجوان مناسب است. بچه ها می توانند سوریا ناماسکار و پرانایاما را تمرین کنند. کودکان در مدارس با انجام تمرین های مناسب یوگا از مهارت های فردی و گروهی بسیار زیادی بهره مند میشوند .  همانطور که گفته شد انجام آساناها بصورت جمعی در نوجوانان به تقویت انعطاف پذیری ، قدرت ، هماهنگی و آگاهی از بدن کمک می کند. یوگا باعث افزایش تمرکز و قدرت حافظه ؛ آرامش و شادمانی در دانش آموزان می شود.در واقع کودکان وقتی فرصتی برای بازی در نقش حیوانات ، درختان ، گل ها یا قهرمان ها که در حرکات یوگا (آسانا) مشابه شکلی و اسمی دارد را پیدا می کنند احساس هیجان و انگیزه می کنند. برای شادی آنها در هنگام انجام آساناها باید به کودکان اجازه داد تا در هنگام انجام حرکت سگ "هاپ هاپ" کنند ، در حرکت گربه "میو" کنند و در حرکت ببر  "غرش" کنند یا در حرکت مارکبرا  "فش فش" کنند.  دستورالعمل های مورد استفاده در یوگای کودکان بایستی برای آنها سرگرم کننده و در قالب بازی ها برای شان مطلوب باشد. هنگامی که آنها در حال انجام  بوجانگ آسانا ( مار کبری ) هستند ، از آنها بخواهید که تصور کنند مارهای بدون دست و پا هستند. هنگامی که در حالت درخت قرار دارند از آنها بخواهید تصور کنند که آنها یک درخت بلوط محکم و زیبا  هستند. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که کودکانی که یوگا تمرین می کنند می توانند پیشرفت های بسیاری داشته باشند. (1)
یوگا همچنین برای کودکان دارای اختلالات یادگیری مفید است.مطالعه دیگری در دانشگاه ماساچوست در سال 2017 نشان داد پس از انجام 10 هفته یوگا در کلاس ، بطورکلی بهبود در تعاملات اجتماعی کودکان دبستانی با همکلاسی ها ، میزان توجه ، عملکرد تحصیلی ، توانایی مقابله با استرس و اضطراب و همچنین افزایش اعتماد به نفس پدید آمده است.
اینها مزایای شگفت انگیز یوگا در مدارس است. کلاس های یوگا در حقیقت دوره های آموزشی _ ورزشی توام با بازى و شادی ، حرکات موزون، تحرک، تنفس، آرامش و فعالیت گروهى است و بهترین راه برای والدینى است که در جستجوى راه‌ هاى لذت‌بخش براى تجربه ی کارآمد و آمادگى جسمانى و ذهنی برای کودکان و نوجوانان شان هستند . یوگا موجب ارتقاء سلامتى جسمانى و سرزندگى مى‌شود و اغلب کودکان شرکت‌کننده در برنامه‌هاى یوگا با شعف و شوق جسمانى همراه با تندرستى را تجربه مى‌کنند. یوگاى کودکان مى‌تواند در فواصل استراحت بین دروس در کلاس درس، در یک کلاس ورزشی جداگانه یا بعد از ساعت حضور در مدرسه اجرا شود چنانچه یوگا به عنوان یک رشته ورزشی جسمی ، ذهنی و معنوی ؛ هم اکنون علاوه بر باشگاه و موسسات ورزشی یوگا هم چنین در مدارس کانادا آموزش داده می شود و ثابت شده که برای ارتقای عملکرد مغزی و روانی دانش آموزان بسیار مفید بوده است.

                

       گردآوری و ترجمه : افسون ستایش


  (1) برای آشنایی با یوگای کودک می توانید در این لینک ویدئویی را مشاهده کنید :

 =================================================================

  معرفی کتاب برای مطالعه بیشتر

1 _ حرکات شگفت انگیز یوگا برای کودکان 4 تا 12 ساله _ نویسنده : هلن پورگرهارت _ مترجم : لیلا ستارزاده _ حسن پوررضی _  انتشارات بامداد

2 _ پرورش جسم و ذهن کودکان با یوگا _ نویسنده : میشل چیزبرو _ مترجم : بهرام قاسمی نژاد _ انتشارات فراروان


 منابع :
 1_ یوگا برای کودکان _ Lachmi Debroy  2019
 2 _ مقاله مزایای یوگای کودکان -_ جیمی جیام _  2017
 3_ فراتر از یک بازی: یوگا برای کودکان در سن مدرسه "_ مارلین ویم _ 2016