سیاتیک در دوران بارداری

سیاتیک در دوران بارداری

از نفیسه دارافرین در
Number of replies: 0

سیاتیک در دوران بارداری

اضافه وزن در دوران بارداری یکی از علت های درد سیاتیک در این دوران است که با انجام تمرین های ساده میتوان شدت درد سیاتیک را کاسته و از کمر درد بیشتر جلوگیری کرد

 

علل احتمالی بروز سیاتیک در دوران بارداری چیست ؟

فعالیت های بدنی و فشار زیاد، از دلایل بیرونی بروز سیاتیک در دوران بارداری است اما چه اتفاقاتی در داخل بدن رخ می دهد؟

دلایل اصلی بروز درد عصب سیاتیک در دوران بارداری شامل موارد زیر است :

1- افزایش احتباس مایعات و افزایش وزن بر روی عصب سیاتیک

2- افزایش فشار رحم در حال رشد بر روی عصب سیاتیک و پارگی دیسک نخاعی

3- افزایش فشار شکم و سینه های در حال رشد بر روی مهره های ستون فقرات

4- در سه ماهه سوم بارداری، هنگامیکه جنین شروع به جا به جایی به یک موقعیت مناسب برای تولد می کند، ممکن است سر او مستقیما بر روی عصب سیاتیک فشار آورده و منجر به بروز درد شدید در باسن، پاها و کمر شود .

5- بیماری های سیستماتیک مانند دیابت نیز ممکن است بر روی عصب سیاتیک تاثیر گذار باشد .

6- تومور و یا آبسه و یا خونریزی در لگن نیز ممکن است به عصب سیاتیک آسیب وارد کند .

آیا ممکن است که بارداری باعث ایجاد سیاتیک در فرد شود؟

خیر، بارداری باعث بروز مشکل سیاتیک نخواهد شد و در حقیقت تنها 1% از زنان باردار با این مشکل روبه رو هستند و برخلاف تصور عموم، سیاتیک به دلیل فشار وارد شده بر روی عصب ایجاد نمی شود، بلکه به دلیل ایجاد آسیب به دیسک ستون فقرات بروز پیدا می کند و منجر به ایجاد تورم در اطراف عصب خواهد شد.

آیا راهی برای جلوگیری از بروز سیاتیک در دوران بارداری وجود دارد؟

هیچ گونه اقدامات پیشگیرانه ای برای بروز سیاتیک وجود ندارد و اکثر متخصصان زنان و زایمان و ستون فقرات توصیه می کنند که داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم به همراه انجام تمرینات یوگا به کاهش خطر آسیب عصب سیاتیک در بارداری کمک زیادی می کند.

تمرینات کششی مناسب برای کاهش درد سیاتیک در بارداری

انجام تمرینات کششی یوگا با تقویت ستون فقرات، باسن، لگن ، معده و پشت شما به تسکین درد سیاتیک کمک زیادی می کند و تمرینات یوگا به اصلاح وضعیت شما نیز کمک خواهد کرد و در صورت لزوم درد مداوم، لازم است که این تمرینات را حتی پس از زایمان نیز ادامه دهید.

 

برخی تمرینات یوگا توصیه شده شامل موارد زیر میباشد:

1) حرکت پل یا ستوبانداسانا

این حرکت به تسکین درد لگن ، شکم و عصب سیاتیک کمک فراوانی خواهد کرد2) حرکت باداکون یا پروانه

این تمرین نیز برای کشش و تقویت عضلات کمر، ران و لگن و همچنین عضلات سیاتیک بسیار ایده آل است.


3) پیچ  ستون مهره یا ماتسی ایندرآسانا روی صندلی بدون پیچ به ناحیه ی شکم

پیچ و تاب تنه بدون ایجاد فشار اضافی بر روی عصب سیاتیک کمک زیادی به تسکین درد کمر و لگن خواهد کرد و این تمرین را همچنین میتوانید در حالت نشسته نیز انجام دهید زیرا هیچ گونه خطری برای شما و فرزندتان نخواهد داشت.


4) کشش هیپ فلکسور با انجام حرکت مقدماتی کبوتر

عضلات فلکسور باسن به حرکت رو به جلوی پا کمک زیادی می کند و این عضلات در دوران بارداری سفت می شوند و بر روی لگن اثر می گذارند و به این ترتیب باعث ایجاد درد می شوند.


5) کشش پیریفورمیس یا تمرین نیم پروانه روی صندلی

عضله پیریفورمیس در ناحیه باسن واقع شده است و می تواند باعث تحریک عصب سیاتیک شود که این تمرین باعث تسکین درد عصب سیاتیک می شود.چگونه می توان سیاتیک را در دوران بارداری مدیریت کرد؟

سیاتیک یک ناراحتی موقتی است و شما می توانید با رعایت برخی نکات درد آن را تسکین دهید .

در صورت خفیف بودن درد، مراجعه به پزشک ضروری نیست که برخی از داروهای موثر خانگی برای کاهش درد عصب سیاتیک به شرح زیر است :

* پوست خود را با یک تکه پارچه بپوشانید و کمپرس گرم و یا یک تکه یخ بر روی ناحیه دردناک قرار دهید :که کمپرس گرم و سرد به تسکین درد کمک زیادی می کند و البته باید دقت کنید که از قرار دادن طولانی مدت کمپرس گرم بر روی بدن خود خودداری کنید زیرا این امر باعث افزایش بیش از حد دمای بدنتان میشود و برای کودک خطرناک است .

* سعی کنید تا حد امکان فعال باشید  احساس درد اندک بعد از انجام فعالیت های پی در پی طبیعی است؛ با این حال باید سرعت انجام فعالیت های خود را تنظیم کنید.

* اجسام سنگین بلند نکنید :در شرایط ویژه که مجبور به بلند کردن اجسام سنگین هستید ، ابتدا زانو خود را خم کرده و پشت خود را صاف نگه دارید و جسم را نزدیک به خود نگه داشته و بلند کنید.

* در هنگام ایستادن، پشت خود را با کمی قوس نگه دارید و از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.

* هنگام نشستن نیز بهتر است که یک کوسن در پشت خود قرار دهید تا از ستون فقراتتان محافظت شود.

به عنوان یک قاعده کلی، از انجام هرگونه فعالیتی که باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و لگن و پاهای شما میشود خودداری کنید .

* هنگام خوابیدن؛ روی پهلویی بخوابید که هیچ گونه دردی احساس نکنید که قرار دادن یک بالشت بین پا ها به کاهش فشار بر روی عصب سیاتیک کمک زیادی می کند.

* برای خوابیدن بر روی تخت، ابتدا روی لبه تخت نشسته و سپس دراز بکشید و پاهای خود را روی تخت دراز کنید.

هنگام بلند شدن از روی تخت خواب ابتدا پا های خود را بر روی لبه تخت قرار داده و سپس به آرامی بنشینید؛ نشستن به صورت ناگهانی ممکن است باعث ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک شود.

* در صورت انجام کار با رایانه، به طورمنظم استراحت کنید.

* بهتر است در دوران بارداری مراقب باشید تا وزنتان به تدریج افزایش یابد زیرا افزایش وزن ناگهانی باعث ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک می شود. پزشک زنان و زایمان شما، به شما در زمینه افزایش تدریجی وزن کمک خواهد کرد.

* بهتر است در دوران بارداری از پوشیدن کفش های پاشنه دار خودداری کنید زیرا این گونه کفش ها باعث افزایش فشار بر روی عصب سیاتیک خواهند شد؛ کفش های بدون پاشنه بهترین گزینه برای خانم های باردار هستند.

* از انجام حرکات تند و تیز خودداری کنید.

* شنا کردن در دوران بارداری کمک زیادی به تسکین درد کمر خواهد کرد.

* استفاده از کمربند های مخصوص دوران بارداری نیز کمک زیادی به تسکین درد سیاتیک خواهد کرد.

 

 درد سیاتیک در دوران بارداری تا چه مدت به طول خواهد انجامید؟

در بیشتر موارد علائم سیاتیک در طی شش هفته پس از زایمان کاهش پیدا خواهد کرد، در حالی که در برخی موارد ممکن است در حدود 12 هفته به طول بینجامد.