یوگا و سنت زیستن : بهار و خانه تکانی

یوگا و سنت زیستن : بهار و خانه تکانی

از سینا صمیمی در
Number of replies: 0

یوگا و سنت زیستن 

زندگی بر بستر قوانین طبیعت (دارما) جریان دارد. این قوانین انسان ها را ملزم می کند تا از هر کیش و آیینی که باشند ، به آن احترام بگذارند و آن ها را  در کنار تمام اهداف و آمال و  مناسک و روز مره گی های خود اجرا کنند. یکی از این قوانین زایش است که نیازمند ایجاد زمینه ای پاکیزه است . و بهار و آغاز سال نو ، نمادی از زایش و بقا است. در این میان اما هوشیاری و داشتن توازن و هماهنگی درونی  ، شرایط اثر گذاری  و کیفیت ما را در این تحولات و زایش ها بسیار پر رنگ می کند. و به این دلیل نباید از آموزه های دانش هایی همچون یوگا غافل بود . 

آیا شما هم از آن کسانی هستید که هنگام تغییرات و جابجایی یا خانه تکانی، بخود می گویید " خیلی کار دارم و برای انجام تمرین های یوگا فرصت ندارم "؟ .

خانه تکانی و کارهای روزانه منزل، بدن را در وضعیت های کاملا متفاوت و گاه غیر متعارف قرار می دهد اما اگر تمرینات روزانه و یا حداقل دو روز در هفته حرکات یوگا را داشته باشیم بدن ما هیچ آسیبی نخواهد دید.

 نزدیک شدن به حس تقارن در بدن ، ما را در فعالیت ها مسلط تر و چالاک تر می کند.


آسانا و بدن :  در این دوران هر روز صبح با تمرینات گرم کننده ، انرژی را در کل بدن به گردش درآورید. و با دو بار تمرین استقامتی- قدرتی، توان عضلانی خود را در حد مطلوب نگاه دارید، و هر شب پیش از خواب با یک دوش آبگرم و یک لیف پنبه ای بدن خود را از غبار روز پیشین پاکیزه کنید.

پرانایاما : انجام چند تمرین تنفسی (کاپالابهاتی و بهاستریکا  و نادی شودان ) برای نیرومند شدن دستگاه تنفسی و پاکسازی آن ، جهت افزایش اکسیژن خون و همینطور تخلیه هیجانات و تامل حواس در پایان آسانا های روزانه ضروری است.


مراقبه و ذهن : ریلکسیشن یا شاواسانا علاوه بر آرامش ذهنی، عضلات را بسرعت شارژ می کند و نیروی بدن را تامین می کند.

در مراقبه توصیه می شود تا حد امکان خانه تکانی را خودتان انجام دهید و حتما حضور موثر داشته باشید. خیلی مهم است که انرژی خود شما در محل کار یا زندگی شخصی تان جریان داشته باشد ، زیرا  عملکرد توامان  ذهن و بدن شما در ایجاد تغییرات در محیط زندگی شما ، تاثیری شگرف در شادی درونی و خلاقیت شما دارد.

بخشی از وزنِ اثات و لوازم منزل و همینطور خاک و غبار خانه را ذهن ما تحمل می کند . بنا براین اگر ذهن آرام ، شاد و خلاق می خواهید ، دو چیز را فراموش نکنید : خانه تکانی و مراقبه.

قانون اول نیاما در یوگا پاکیزگی است. در خانه تکانی، پاکیزگی را مقداری کامل تر در نظر بگیرید و لوزم اضافه را هم  جمع آوری و رد کنید. سپس وسایل کاربردی اما فرسوده را ترمیم و تعمیر کنید . و همه اضلاع منزل (شمال و جنوب و غرب و شرق) و مخصوصا کنج ها را  کاملا با دستمال و آب ( و گاهی مقدار کمی نمک) از غبار کاملا پاکیزه کنید . و سپس عود یا عنبر و یا  اسفند دود  کنید.

روابط : در این غبار روبی صرفا به منزل یا محل کار بسنده  نکنید : روابط عاطفی و دوستی های خود را باز بینی کنید (کدورت ها  را  پاک و شفاف کنید ).

پول و دارایی : میزان پول و دارایی های خود را بررسی کنید ( بدهکاری ها و طلب ها و دارایی های راکد) و آن ها را به اعتدال نزدیک کنید.

افکار رنج آور: افکاری را که موجب رنجش یا خشم شما می شوند و یا حرص و آز را در شما شدت می بخشند و شما در مدیریت آن ها خود را موفق نمی بینید ، رو یک برگ کاغذ بنویسید و سپس آن ها را در آتش چهارشنبه سوری بسوزانید و از روی آن ها بپرید.