ستاره بینی آیورودایی ؛ شفای خویشتن با ستاره ها(بخش اول)

ستاره بینی آیورودایی ؛ شفای خویشتن با ستاره ها(بخش اول)

از سوسن جدیدی در
Number of replies: 0

ستاره‌بینی آیورودایی؛ شفای خویشتن با ستاره ها (بخش اول)

ستاره‌بینی ودایی (ودیک استرولوژی) و طب آیورودا

ستاره‌بینی ودایی یک سیستم سنتی هندی در مورد بررسی ستاره ها، سیاره ها و حرکت بی عیب و نقص زمان است. این ستاره بینی در اصل، "ودانگا جیوتیش" خوانده می شود که معنایش مطالعه ی نور (جیوتی) است و شاخه ای از "ودا" (ودانگا) است. همچنین "جیوتیر ودا" به معنای "نور ودا" هم گفته می شود. "آیورودا" که به معنای "علم زندگی" است، سیستم ودایی(ودیک) بر پایه ی شفای طبیعی جسم و ذهن است. هر دو، شاخه های زنده ی یک علم مقدس در یک عصر قدیمی ترند که در آن بشریت ارتباط شهودی بزرگتری با جهان مقدس داشت. این سیستم ها بر خلاف سنت های غربی، با وجود این که دوام و پیوستگی شان با نیروهای متخاصم متزلزل شده، به بقای خود ادامه داده اند؛ و امروزه متحمل یک رنسانس(باز زایی) شده اند که ما یاد بگیریم بار دیگر نگاهی به "درون" بیندازیم.

ستاره بینی ودایی، یک وسیله ی شگفت آور پیشگویانه و مشاوره دهنده است. داستان های شگفت آوری از این که ستاره بینی ودایی می تواند با دقت غریبی به رویدادهای مشخصی در زندگی فرد اشاره کند، وجود دارد.در عین حال ستاره بین های ودایی (ودیک استرولوژرها) نه فقط در پیشگویی خوب هستند بلکه می توانند معرفت و فرزانگی عمیق مربوط به اهداف زندگی، کارما و مسیر معنوی یک فرد را شرح دهند. من به شخصه چند ستاره بین ودایی را در هند دیده ام که می توانستند رویدادهای مهم زندگی، پیشرفت های آینده و مفاهیم زندگی گذشته و آینده ام را با دقت و وضوح فوق العاده همراه با خرد و معرفت جالب توجه شرح دهند. هرچند برخی از ستاره بین های ودایی به همین دلیل روان پریش به نظر می آیند. در حالی که آن ها فقط چارت ودایی تولد را برای کسی که در بینش نجومی و ستاره بینی با تجربه و فرهیخته است، شرح می دهند.

به همین طریق آیورودا یک وسیله ی خاص و دقیق و جامع برای التیام دردهای جسمانی و روانی، بالا بردن کمال مطلوب سلامتی، انرژی و نیروی حیات است. مثال های زیادی از پزشکان آیورودایی(آیورودیک) وجود دارد که تغییرات زندگی یک نفر از تعدیل یک رژیم غذایی یا شیوه ی زندگی ساده به گیاهان دارویی ویژه یا پاکسازی های درونی را نشان می دهند که به معنای واقعی کلمه ما را دوباره جوان می کند یا مشکلات مختلف مربوط به سلامتی را که در طولانی مدت با آن درگیریم و اثر متقابل بر هم دارند را بهبود می دهند. به دلیل چنین رویدادهایی، برخی پزشکان آیورودایی به چشم شفادهندگان جادویی دیده می شوند، در حالی که شاید آن ها همان طور که آیورودا به آن ها آموخته، فقط تمرین هایی که بر پایه ی فهم قوانین طبیعت و حرکت نیروی حیات است را به کار می برد.

این دو سیستم ودایی و جادوی آن ها، در "ستاره بینی ودایی درمانی" یا "ستاره بینی آیورودایی" گرد هم می آیند. ستاره بینی آیورودایی به ما نشان می دهد که چگونه دو عامل سلامتی و سرنوشت، انرژی حیاتی و کارمایمان را بهینه کنیم و در نتیجه بتوانیم بالاترین پتانسیل مان را در زندگی با زندگی زمینی که سرمشق آن نیروهای بهشتی و حاصل ترقی آگاهیشان است، تحقق بخشیم. ستاره بینی ودایی به ما نشان می دهد که می توانیم به کمک ستاره ها، با آوردن انرژی کیهانی  به درون زندگیمان خود را درمان کنیم و بتوانیم یک بار دیگر نور کیهانی را لمس کنیم.


علوم ودایی

ستاره بینی ودایی یا جیوتیش بهترین شاخه در بین شش "ودانگا" یا "شاخه های ودا" است. و گفته می شود "چشم وداها" ست که همه ی علوم ودایی از طریق آن به طور شایسته و کاملی کاربردی می شوند. آیورودا بهترین ودا در بین چهار "آپاودا" یا "وداهای ثانویه" است. که از طریق آن می توان یک زندگی خالصانه و واقعی ودایی را زندگی کرد. آیورودا و ستاره بینی ودایی نه فقط با هم که با دیگر علوم ودایی که شامل سنت های عظیم خرد یوگا و ودانتا و راه های عمیق ادراک خود و فهم خدا است، در هم تنیده اند. "وداها" متون سرودهای کهن ژرف و پر رمز و راز عظیمی هستند که از بینش مراقبه گون روشن بینان و ریشی های هیمالیایی از بیش از پنج هزار سال پیش استخراج شده اند. "ریگ ودا" بنیادی ترین ودا در میان چهار ودای دیگر است که احتمالاً کهن ترین کتاب در تمام دنیاست و نگاهی به آغاز تاریخ دارد. "ریگ ودا" حامل خرد جمع آوری شده از نیاکان معنوی باستانی مان است که مارا به بشریت پیشین و تمدن های گم شده ی قبل از آغاز تاریخ متصل می کند.

"وداها" از یک رهیافت یوگایی نسبت به واقعیت استخراج شده اند. گفته شده که آن ها مستقیما از ذهن کیهانی، در مرحله ی "سامادهی" یا وحدت درونی بین ناظر و مدرِک، گرفته شده اند. که موجب بینش و نفوذی شده که فراتر از منابع متداول دانش است؛ دانشی که از هوش محض، احساسات و ذهن بشر پدید می آید. پیغام اصلی وداها این است که جهان در آگاهی ما، که فراتر از زمان و مکان است، ساکن است. ما کل جهان هستی ای هستیم که نمودی است از خود عمیق ترمان.

مانترای ودایی که بنیان همه ی متون ودایی است رمز ویژه ی ارتعاش یا آگاهی صدا بنیانی است که ذاتیِ فضای کیهانی است و شامل راهنمایی هایی به قوانین کیهانی یا دارماست. قوانینی که سرچشمه ی حقیقت اساسی نگهدارنده ی آیین های کیهانی اند. این "دارما" ها نه فقط قوانین فیزیکی که سرچشمه های اخلاقی و معنوی هم هستندکه جالب توجه ترین آن ها، قانون کارما است. از طریق مانتراهای ودایی می توانیم دارمای فردی، دارمای اجتماعی و سرانجام دارمای جهان هستی را درک کنیم.

علم ودایی، گویا علمی است غایی که می تواند تمام رازهای طبیعت را رمزگشایی کند و بین درون و بیرون پل بزند و فرآیندهای موازی پیدایش کیهان و پیشرفت زندگی انفرادی را درک و توضیح دهد. مانتراهای ودایی نشان می دهند که چگونه نیروهای طبیعت، از عناصر گرفته تا ستاره ها، به عنوان نیروهای فیزیکی و روانی در درون ما کار می کنند. با این بینش ویژه که توسط وداها آموزش داده می شود، ما می توانیم دوباره خودمان را با باطن جهان هستی یکی کنیم و وجودمان را به عنوان یک وجود منفرد از عشق، نور و برکت درک کنیم.

          آیورودا و ستاره بینی ودایی

آیورودا را "مادر شفابخشی" می نامند زیرا آیورودا همه ی اشکال شفابخشی اعم از رژیم غذایی، داروهای گیاهی، کارکرد بدن، جراحی، روان شناسی و یوگا را در بر می گیرد و هر چیز درونی یا بیرونی که سلامت، رفاه و شادی را ارتقا دهد، قبول دارد. آیورودا نه تنها کیفیات و اثرات غذا ها، داروها و رفتار، بلکه آب و هوا، تغییرات فصل و ستاره ها(ستاره بینی) را هم کاوش می کند.

آیورودا یک سیستم صحیح ذهن-بدن را هم از تشخیص پزشکی و هم از درمان آماده می کند. در ابتدا، آیورودا طبع(مزاج) فردی ما را مطابق با سه دوشا یا طبایع زیستی یعنی واتا(هوا)، پیتا(آتش) و کافا(آب) را به ما نشان می دهد و اینکه این طبع چگونه تحت تأثیر همه چیز، از ژنتیک گرفته تا محیط و احساسات قرار می گیرد را بیان می کند. سپس میزان درمان های مختلف را طرح ریزی می کندتا ما را قادر سازد که کمال مطلوب را در سلامتی و انرژی حیاتی به دست آوریم. این محدوده ی درمان ها از مقادیر رژیم غذایی ساده تا گیاهان پیچیده و روش های  ویژه برای پاکسازی می باشند. اهداف آیورودا نه فقط درمان و پیشگیری از بیماری هاست، بلکه روش های ویژه ای برای جوان سازی و افزایش طول عمر هم دارد. آیورودا فراتر از میزان های معمولی و پیش پا افتاده ی مراقبت های سلامتی، روش های بخصوصی دارد که به ما اجازه می دهد به سطح بالاتری از نیروی حیاتی و آگاهی برسیم؛ یک آیورودای معنوی که بخشی از تمرین یوگاست.

ستاره بینی ودایی، هدفی همانند آیورودا را داراست و حاوی تمام نمودهای ستاره بینی است که شامل خواندن چارت (زایچه) های تولد (ستاره بینی تولد یا ستاره بینی زایشی)، ستاره بینی دنیوی (اثرات تجلیات ستاره بینانه بر اجتماع)، تنظیم زمان و پیش بینی ستاره بینانه (موهورتا) و پاسخگویی به سوالات (پراشنا) می باشد. علاوه بر این ملاحظات معمول ستاره بینانه، ستاره بینی ودایی تمام اشکال غیب گویی(پیشگویی) را که شامل کف بینی و علم الاعداد است را دربرمی گیرد. همچنین شامل ستاره شناسی و علم هواشناسی است که بازتاب کارمیک و نیروهای طبیعی هستند.

در شکل ستاره بینی تولد یا همان خواندن چارت تولد، سیستم ودایی به ما کمک می کند که زندگی شخصیمان در تمام زمینه ها که شامل سلامتی، توانگری (اموال و دارایی)، روابط، شغل و معنویت است را درک کنیم. همانند آیورودا، ستاره بینی ودایی هم محدوده ی وسیعی از درمان ها را شامل می شود که شامل استفاده از رنگ ها، سنگ های گرانبها، مانتراها و پرستش خدایان است و به ما در رفاه و سعادت بیشتر و رهایی زندگی کمک می کند. این ها را "جیوتیش- چیکیستا" یا درمان های نور یا ستاره بینی گویند. (ادامه دارد...)

                     

منبع: کتاب ستاره بینی آیورودایی ؛ شفای خویشتن با ستاره ها نویسنده: دکتر دیوید فراولی

ترجمه : سوسن جدیدی