یوگا و سیستم ایمنی

یوگا و سیستم ایمنی

از سینا صمیمی در
Number of replies: 0

یوگا و سیستم ایمنی 

 

سیستم ایمنی چیست و چه می کند ؟ و از کجا هدایت و مدیریت می گردد؟

 

بدن انسان نیز مانند تمام سیستم های اجتماعی نیازمند محافظانی است که بدن را در مقابل نیروهای مخرب حفاظت نماید .

عملکرد این سیستم دقیقا همانند نیرو های امنیتی و نظامی در یک کشور است که از تمامیت ارضی آن کشور محافظت می کنند . و اگر بیگانه ای قصد آشوب و تخریب داشته باشد بسرعت آن را دفع می کنند.

هزینه های این نیروها از بودجه عمومی کشور که از مالیات های مستقیم و غیر مستقیم تامین می گردد که به وسیله مدیران و رهبران کشور مدیریت می شود .  و اگر آنان دچار چالش ها و دغدغه های دیگری باشند ، ممکن است نیروهای نظامی ضعیف شوند و تمامیت ارضی کشور به مخاطره بیافتد.

اگر فضای درونی کشور یکپارچه، هماهنگ و منسجم باشد ، خرابکاران یا از طریق مرزهای زمینی (پوست )  و  یا هوایی( چشم و بینی و ریه ها )  و دریایی ( دهان و معده ) می توانند نفوذ کنند . و ظاهرا حمله هوایی سریع ترین و خطرناک ترین  روش می باشد . چرا که مراکز مدیریتی ( ریه و قلب و مغز ) را هدف می گیرد و در نتیچه ارگان های دیگر به سرعت متلاشی می شوند.

لایه محافظتی سیستم ایمنی
بنا بر این سیستم ایمنی، یک دیوار دفاعی را در مقابل انواع عفونت‌ها تشکیل می‌دهد، و از چندین لایه محافظتی ساخته می شود :

بالاترین لایه پوست که از سلول‌های مرده تشکیل شده، یک سد فیزیکی متراکم را برای مقاومت در برابر هرگونه عفونت ایجاد می‌کند، علاوه بر این، در سطح پوست ترشحی به نام سنتز پپتید‌های ضد میکروبی وجود دارد که می‌تواند مانع از رشد عوامل بیماری‌زا شود اما باکتری‌ها و ویروس‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند روی پوست زنده بمانند، می‌توانند از مناطق کمتر محافظت شده مانند چشم، بینی وارد بدن شوند.

پس از ورود باکتری ها و ویروس ها به بدن چه اتفاقی  رخ می دهد ؟

با تمام تمهیدات پیش بینی شده، متاسفانه امکان ورود و تهاجم ویروس به درون بدن بسیار زیاد است و در این مرحله کارزاری جدید آغاز می گردد ، که برای آن باید آمادگی لازم را داشته باشیم و آن تقویت سیستم ایمنی بدن است .

توان کم سیستم ایمنی در مقابله با ویروس‌ها در شب:
در مطالعه ای بر روی انسان‌ها توسط محققان دانشگاه بیرمنگام انجام شد و نشان داد انسان‌ها هم شباهت‌هایی با موش‌ها داشتند، در این مطالعه یک گروه از افراد مسن ساعت ۹ تا ۱۱ صبح و گروهی دیگر بین ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر واکسینه شدند.واکسن در افرادی که در صبح واکسینه شدند، نسبت به آن‌هایی که بعد از ظهر واکسینه شدند، ۳ برابر بیشتر پاسخ داد و گروه دوم محافظت کمتری در برابر ویروس از خود نشان داد، این احتمال برای واکسن کووید ۱۹ نیز وجود دارد. سیستم ایمنی بدن ما در طول روز، هنگامی که بدن فعال است، روشن می‌شود و به احتمال زیاد با انواع ویروس‌ها و عفونت‌ها مقابله می‌کند، اما در طول شب بدن ما در برابر ویروس‌ها مقاومت چندانی ندارد.

خواب منظم موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود:
سیستم ایمنی بیش فعال می‌تواند منجر به اختلالات خود ایمنی شود که در این صورت بدن نمی‌تواند تفاوت بین سلول‌های خود و مهاجمین را تشخیص دهد.یک چرخه خواب و ساعت بدن منظم می‌تواند به تقویت این تعادل کمک کند. بر اساس مطالعات مشخص شده که اختلال در خواب و ریتم شبانه روزی در کارگران شیفتی یا سایر گروه‌هایی که دچار کم خوابی هستند، با سلامت روحی و جسمی آن‌ها مرتبط است و این مطلب نیز درباره سلامتی سیستم ایمنی بدن صدق می‌کند.تحقیقات مربوط به موش‌ها نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی در هنگام خواب بسیار ضعیف‌تر بوده و نیز در موش‌هایی که ساعت بدن آن‌ها دچار اختلال شده است، پاسخ ایمنی در برابر عوامل بیماری‌زا ضعیف‌تر است.

کم خوابی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی می‌شود:
بر اساس مطالعه‌ای در دانشگاه شیکاگو در سال ۲۰۰۲ دو گروه از افراد که دو برنامه خواب متفاوت داشتند، علیه ویروس آنفلوانزا واکسینه کردند.اولین گروه در شب فقط ۴ ساعت اجازه خوابیدن داشتند و دومین گروه ۷ الی ۸ ساعت می‌توانستند، بخوابند. افرادی که کمتر از شش ساعت خوابیده بودند، در مقایسه با افرادی که بیش از هفت ساعت خوابیدند، بیشتر در معرض خطر در برابر ویروس بودند.

چگونه کم خوابی موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی می‌شود؟
به نظر می‌رسد افرادی که دچار کمبود خواب و اختلال در ریتم شبانه روزی می‌شوند، بیشتر هورمون‌های استرس کورتیزول و آدرنالین را آزاد می‌کنند. همانطوری که می‌دانید استرس در بدن موجب کاهش توانایی سیستم ایمنی در مقابله با عوامل بیماری‌زا می‌شود.اختلال خواب نه تنها احتمال عفونت را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند به فعال شدن مجدد ویروس در بدن کمک کند و احتمال التهاب مزمن را افزایش دهد که التهاب مداوم باعث آسیب به مغز، قلب و سایر ارگان‌های بدن می‌شود و در نهایت موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خواهد شد

تاثیر مواد غذایی در تقویت سیستم ایمنی :

مواد غذایی یکی از مهمترین تامین کننده گان انرژی فعالیت های ما و نیز نیروی دفاعی بدن است . ترجیح این است که این نیرو را با  مواد خوراکی مثل میوه‌جات، سبزیجات، تامین کنیم  و نه به‌صورت ساپلیمنت دارویی (مکمل دارویی).

درخصوص مواد معدنی هم به همین ترتیب است، به‌خصوص در منیزیم و روی که تقویت‌کننده سیستم ایمنی هستند. این‌ها تمام عناصر در واقع تریس المنت‌هایی هستند که همه بر سیستم ایمنی موثر هستند و آن‌ها می‌بایست در سطح نرمال باشند. باید توجه داشت که زیادی خوردن ویتامین‌ها کلا توصیه نمی‌شود.

در مورد ویتامین C به‌صورت خاص، تامین آن از مواد خوراکی میوه‌ای بسیار ارجح است نسبت به مصرف توسط قرص‌ها یا قرص‌های جوشان ویتامین C. آن هم علتش این است که ترکیبات مختلف اجزاء مختلف ترکیبی ویتامین C در داخل میوه‌جات موجود است، ولی در داخل این قرص‌ها فقط قسمت اسید آسکوربیک موجود است. بنابراین توصیه می‌شود که طبیعی آن مورد استفاده قرار گیرد.

اما مواد غذایی مناسب در کنار فاکتور های مناسب سبک زندگی، مانند استرس، خواب، رژیم غذایی و ورزش نقش بسیار مهمی را در تقویت واکنش سیستم ایمنی ما ایفا می‌کنند.

اهمیت سبک زندگی   (  life style )


دانشمندان دریافته اند افرادی که استرس کمتری در زندگی خود گزارش کرده بودند، احتمال کمتری از علائم سرماخوردگی را از خود بروز می‌دادند. و نیز در یک سری مطالعات در دانشگاه اوهایو دریافتند  که اختلافات خانوادگی برای سیستم ایمنی سم است. در یک سری مطالعات دیگر، محققان زخم‌های کوچکی را روی پوست داوطلبان ایجاد کردند و سپس از زوج‌ها خواستند در مورد مسائل خوشایند و ناخوشایند صحبت کنند. هنگامی که زوج­ها جروبحث می‌کردند، خوب شدن زخم‌های آن‌ها به طور متوسط یک روز کامل بیشتر از زمانی طول می‌کشید که آن‌ها در مورد چیزی خوشایند صحبت می‌کردند. در میان زوج‌هایی که سطح خشونت بیشتری را نشان می‌دادند، خوب شدن زخم‌ها دو روز بیشتر طول می‌کشید.

بدن شما، هنگامی که در معرض استرس نباشد، بهتر می‌تواند با بیماری‌ها بجنگد و زخم‌ها را درمان کند، زیرا جنگ ها و تنش های درونی،  تمام نیرو و قدرت شما را مصرف خواهد کرد. یادگیری تکنیک‌های مربوط به مدیریت استرس، مثل مدیتیشن، صحبت کردن با مشاور روانشناس همگی روش‌هایی برای کمک به حفظ توانمندی سیستم ایمنی شما هستند..

یوگا  دانشی هزاران ساله برای کشف اسرار ذهن و تن آدمی

علاوه بر مدیریت زندگی بیرونی و حفظ نظافت و تغذیه و ...، عملکرد های درونی بدن انسان که متاثر از کارکرد غدد و هورمون هاست نیز برای افزایش سیستم  بسیار اهمیت دارد ، نکته شگفت انگیز این است که هورمون های استرس بسیار تحت تاثیر فضای ذهنی و عملکرد ذهن ماست . یعنی در شرایط یکسان ممکن است ذهن یک نفر بشدت آشفته شود و شروع به تولید هورمون های استرس کند ولی ذهن نفر دیگر در شرایطی عادی باشد . و به این ترتیب با استرس ایجاد شده ، نیروی سیستم ایمنی شخص اول دچار فرسایش می گردد ولی شخص دوم در سلامت کامل بسر می برد.

اهمیت داشتن آرامش در سیستم ایمنی

اگر انسان ها یاد بگیرند که با تکنیک های یوگا کنترل و مدیریت استرس را بدست بگیرند ، پیوسته در حیطه ی آرامش بسر خواهند برد و در سلامت خواهند بود .

یوگی ها مدیریت استرس را از سه طریق کلی بدست می آورند : تمرین های تسلط بر بدن ( آسانا ) ، تمرین های تسلط بر تنفس ( پرانایاما ) ، تمرین های تسلط بر ذهن( مدیتیشن ) با این مهارت ها می توان سیستم ایمنی بدن را در سطح بالایی نگاه داشت تا حتی در صورتی که آلاینده های بیرونی به درون بدن نفوذ کنند ، بدن آسیبی نبیند و سلامت خود را حفظ کند.

 

"مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه اسلو در نروژ نشان داده که در مقایسه با ورزش‌های سنتی‌تر، یوگا برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مفیدتر است.
محققین این مطالعه در این‌باره می‌گویند: «این اطلاعات نشان می‌دهد که تمرین‌های یوگا در سطح مولکولی تاثیری فیزیولوژیک بر بدن دارند که به صورت کاملا فوری بعد از تمرین‌ها به وجود می‌آید و به احتمال زیاد، پایه تاثیرات باثبات بلندمدت‌تری در آینده می‌شوند
به بیان دیگر، اگر درست بعد از حرکت‌های یوگا احساس خوبی دارید، احتمالا به دلیل تاثیری است که 111 ژن در بدن شما از این حرکات می‌گیرند و نحوه آشکارسازی آن‌ها در بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود.
محققین این اطلاعات را از مطالعه بر روی 10 شرکت‌کننده طی یک هفته به دست آورده‌اند.
شرکت‌کنندگان در این مطالعه، دو روز اول را با تمرین‌های یوگا گذراندند: دو ساعت حرکات یوگا، تمرین‌های تنفس و مدیتیشن. سپس دو روز بعدی را به وقت‌گذرانی در طبیعت، قدم زدن، گوش دادن به موسیقی و مانند آن طی کردند.
وقتی محققین آزمایش‌های خون شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از این دو مرحله را با هم مقایسه کردند، به این نتیجه رسیدند که تعداد ژن‌هایی که آشکارسازیشان در حین تمرین‌های یوگا دستخوش تغییراتی شده، سه برابر تعداد ژن‌هایی است که همین اتفاق در طول پیاده‌روی در طبیعت و گوش دادن به موسیقی برایشان افتاده است: 111 ژن در تمرین‌های یوگا در برابر 38 ژن در زمان پیاده‌روی و گوش دادن به موسیقی
البته پیش از این هم محققین به این نتیجه رسیده بودند که تمرین‌هایی که باعث به وجود آمدن پاسخ آرامش در بدن می‌شوند،‌ احتمالا در آشکارسازی ژن‌ها تاثیراتی می‌گذارند، اما انتظار نداشتند که این تاثیر این‌قدر فوری و سریع باشد"

                                                                                                                               کد خبر 289700    9 اردیبهشت 92 خبر آنلاین

یوگا از طریق ایچاد هماهنگی میان ذهن و بدن و ایجاد پیوستگی و استحکام درونی و نیز افزایش میزان اکسیژن خون و بالا بردن کارایی ریه ها  از طریق تمرینات تنفسی و همچنین تمرینات وانهادگی و ریلکسیشن، بدن  و ذهن را پیوسته شرایطی مطلوب نگاه می دارد .

 با توجه به اینکه اعصاب سمپاتیک بدن را برای حال استرس‌آور یا اورژانسی آماده می کند ، و اعصاب پاراسمپاتیک عملکرد بدن را برای رفتن  موقعیت‌های معمولی هدایت می کند ، دسترسی به مدیریت هماهنگی این دو سیستم از طریق تمرین های یوگا کمک شایانی به مدیریت استرس می کند .

"یوگا یک فرم جامع از ورزش است که منافع جسمی و ذهنی زیادی را به همراه دارد. این ورزش باعث تقویت ذهن و بدن و همچنین سیستم ایمنی می شود و در جلوگیری از بیماری ها نقش دارد. داشتن سیستم ایمنی قوی در برابر عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی از بدن محافظت می کند.

یوگا با مبارزه با هورمون استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را قوی کند. در حالی که سیستم لنفاوی را تحریک می کند تا سموم را از بین ببرد.

مطالعات متعدد از مزایای یوگا برای کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی حمایت کرده اند. به عنوان مثال یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در International Journal of Yoga منتشر شده نشان می دهد که یوگا در برابر تغییرات اتونوم و اختلال در ایمنی سلولی مقاومت می کند.

علاوه بر این، یک مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا-لس آنجلس در سال ۲۰۱۲ گزارش می دهد که انجام یک نوع مدیتیشن یوگا به صورت روزانه به مدت هشت هفته می تواند سطح استرس را کاهش دهد. یوگا مکانیسم های بیولوژیکی مسئول افزایش پاسخ التهابی سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. التهاب، اگر به طور مداوم در بدن فعال باشد، می تواند به بیماری های مزمن منتهی شود

علاوه بر این، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ در PLOS ONE منتشر شده است نشان می دهد که یوگا تاثیرات سریعی بر روی سطح مولکولی در سلول های ایمنی بدن دارد. همچنین یوگا کمک می کند تا خون دارای اکسیژن خالص به سیستم های مختلف بدن منتقل شود."                                                                                                                                                               سایت پیام سلامت 17 خرداد99

بنا بر این گروهی از تمرینات اصلی یوگا برای کنترل استرس، شامل حرکات خم به جلو ، حرکات تعادلی ، تمرینات تنفسی و تمرین های ذهنی می باشد که امروزه می توان این تمرین ها را در موسسات رسمی و حرفه ای ، بصورت تخصصی فرا گرفت  .

 


(توسط یوگا سینا ویرایش شد - زمان اصلی طرح مطلب پنج‌شنبه، 26 تیر 1399، 10:09 عصر بوده است)

(توسط رضا بیگی ویرایش شد - زمان اصلی طرح مطلب پنج‌شنبه، 26 تیر 1399، 10:09 عصر بوده است)