تقویت سیستم ایمنی بدن با یوگا

تقویت سیستم ایمنی بدن با یوگا

از رضا بیگی در
Number of replies: 0

ویدیوهای تقویت سیستم ایمنی یوگای سینا:


تقویت سیستم ایمنی بدن (سطح مبتدی) 

در آپارات


 تقویت سیستم ایمنی بدن (سطح پیشرفته)

در آپارات


مقاله ای از سایت خبرآنلاین:

یوگا خیلی فوری روی سیستم ایمنی اثر می‌گذارد

تمرین‌های یوگا، فقط باعث احساس خوب و آرامش نمی‌شود، بلکه در سطح ژنی، تأثیری روی بدنتان می‌گذارد که باعث تقویت دستگاه ایمنی می‌شود. تأثیری فوری که احتمالاً پایه تغییرات بلندمدت‌تری هم هست.

بهنوش خرم‌روز: اگر اهل یوگا باشید، احتمالاً آن را برای آرامش بیشتر، قوی‌تر کردن بدنتان یا سالم‌تر بودن انتخاب کرده‌اید ولی بعید است که در حال انجام حرکات یوگا به ژن‌هایتان و اتفاقی که برای آن‌ها می‌افتد، فکر کرده باشید. اما به هر حال یوگا تأثیر خودش را می‌گذارد و خیلی هم فوری، روی سیتم ایمنی بدنتان تأثیر مثبت می‌گذارد، آن هم با عمقی در سطح ژن‌هایتان.

یوگا سینا
مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه اسلو در نروژ نشان داده که در مقایسه با ورزش‌های سنتی‌تر، یوگا برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مفیدتر است.

محققین این مطالعه در این‌باره می‌گویند: «این اطلاعات نشان می‌دهد که تمرین‌های یوگا در سطح مولکولی تأثیری فیزیولوژیک بر بدن دارند که به‌صورت کاملاً فوری بعد از تمرین‌ها به وجود می‌آید و به احتمال زیاد، پایه تأثیرات باثبات بلندمدت‌تری در آینده می‌شوند.»
به بیان دیگر، اگر درست بعد از حرکت‌های یوگا احساس خوبی دارید، احتمالاً به دلیل تأثیری است که 111 ژن در بدن شما از این حرکات می‌گیرند و نحوه آشکارسازی آن‌ها در بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود.
محققین این اطلاعات را از مطالعه بر روی 10 شرکت‌کننده طی یک هفته به دست آورده‌اند.
شرکت‌کنندگان در این مطالعه، دو روز اول را با تمرین‌های یوگا گذراندند: دو ساعت حرکات یوگا، تمرین‌های تنفسی و مدیتیشن. سپس دو روز بعدی را به وقت‌گذرانی در طبیعت، قدم زدن، گوش دادن به موسیقی و مانند آن طی کردند.

سگ سرپایین
وقتی محققین آزمایش‌های خون شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از این دو مرحله را با هم مقایسه کردند، به این نتیجه رسیدند که تعداد ژن‌هایی که آشکارسازی‌شان در حین تمرین‌های یوگا دستخوش تغییراتی شده، سه برابر تعداد ژن‌هایی است که همین اتفاق در طول پیاده‌روی در طبیعت و گوش دادن به موسیقی برایشان افتاده است: 111 ژن در تمرین‌های یوگا در برابر 38 ژن در زمان پیاده‌روی و گوش دادن به موسیقی.
البته پیش از این هم محققین به این نتیجه رسیده بودند که تمرین‌هایی که باعث به وجود آمدن پاسخ آرامش در بدن می‌شوند،‌ احتمالاً در آشکارسازی ژن‌ها تأثیراتی می‌گذارند، اما انتظار نداشتند که این تأثیر این‌قدر فوری و سریع باشد.