یوگا برای کاهش فشار خون

یوگا برای کاهش فشار خون

از مریم فکوری در
Number of replies: 0

پنج آسانا یوگا برای کاهش فشار خون بالا به طور طبیعی

By Chethana Prakasan

فشار خون بالا وضعیتی است که در آن فشار خون شریانی به سطوح بالاتر افزایش می یابد. فشار خون اگر کمتر از 140.90 میلی متر جیوه باشد طبیعی است. با این حال، اگر از فشار خون بالا رنج می برید، سطح فشار خون شما باید کمتر از 130.80 میلی متر جیوه باشد. فشار خون بالا به عنوان یک قاتل خاموش نیز شناخته می شود و افزایش فشار خون خطر بیماری کلیوی، نارسایی قلبی و سکته را افزایش می دهد. برخی از علل شایع این بیماری طولانی مدت عبارتند از: ارثی، وزن بیش از حد بدن، نمک زیاد، کم تحرکی، استرس و الکل و سیگار زیاد. علائم شدید فشار خون بالا شامل ضربان قلب، مشکل تنفس، زنگ در گوش، سرگیجه و تپش قلب است. 

اگر فشار خون بالا دارید، مهم است که آن را تحت کنترل داشته باشید. به غیر از کاهش مصرف نمک، باید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. یوگا می تواند به کاهش فشار خون به طور طبیعی و کاهش فشار خون ناشی از استرس کمک کند. در اینجا لیستی از آساناهای یوگا برای کاهش فشار خون بالا آورده شده است.

 

1. اوتاناسانا (حالت خم شدن به جلو ایستاده)

اوتاناسانا یا حالت خم شدن به جلو ایستاده برای سیستم عصبی شما مفید است و شما را آرام می کند. این آسانا عضلات شکم و همسترینگ شما را کش می دهد.

برای انجام این آسانا صاف بایستید، دستان خود را کنار گوش ببرید، با پشت صاف خم شوید . دستان خود را روی پاها قرار دهید و پشت را صاف نگه دارید. اگر بدنتان انعطاف بیشتری دارد دستها را روی زمین قرار دهید. در صورت کمر درد، حد کشش را کمتر کرده یا کمی زانوهایتان را خم کنید. این حالت را چند دقیقه نگه دارید و به حالت اولیه برگردید

 

 

2. ویپاریتا کارانی مودرا

ویپاریتا کارانی مودرا یک وضعیت ملایم برای آرامش بدن است. این آسانا گردش خون را بهبود می بخشد و شما را جوان تر نشان می دهد.

برای انجام این آسانا: باید این کار را روی دیوار انجام دهید، بنابراین مکان مناسبی را برای تمرین این آسانا انتخاب کنید. طوری بنشینید که یک طرف بدنتان با دیوار تماس داشته باشد و پاهایتان را در مقابلتان دراز کنید. حالا دراز بکشید و پاهایتان را طوری به دیوار بکشید که کف پایتان به سمت بالا باشد. مطمئن شوید که باسن شما کمی از دیوار فاصله دارد. پاهای شما با بدن شما زاویه 90 درجه خواهد داشت. از مچ پای خود برای بالا رفتن از دیوار استفاده کنید تا باسنتان از زمین جدا شود. این وضعیت را برای چند دقیقه نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید

  3. آدو موکا شوان آسانا (سگ سر پایین)

 حالت سگ سر پایین یکی از رایج ترین آساناهای یوگا و یک وضعیت جوان کننده است. این کار را برای آرام کردن ذهن و آرامش بدن خود انجام دهید.

نحوه رفتن به وضعیت: برای راحت تر انجام دادن این آسانا، در وضعیت چهارپایه قرار بگیرید، سپس با فشار به کف دستها زانوها را از زمین جدا کرده و لگن را به سمت سقف بکشید. طوری که بدن شبیه به عدد 8 فارسی شود. برای کشش بیشتر از حالت شاشانگ به حالت سگ سر پایین بروید. این وضعیت را برای پنج تا هشت دم و بازدم نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید.

   

 4. پاسچی موتان آسانا ( خم شدن به جلو نشسته)

 Pashchimottanasana یکی از بهترین آساناهای یوگا برای تسکین استرس است. همچنین در کاهش تحریک پذیری، عصبانیت و اضطراب موثر است.

نحوه رفتن به وضعیت: به روی زمین نشسته و پاهای خود دراز کنید. یک بند یا شال را در سینه ی پا قرار دهید. حالا دست ها را کنار گوش بکشید، طوری که ستون فقرات و گردن شما عمودی شود. حالا با پشت صاف به سمت جلو خم شوید و دو سمت بند را بگیرید یا اگر دستتان به پایتان میرسد ، دستها را روی پاها قرار دهید. طوری که پشتتان کاملا صاف باشد . این وضعیت را نگه دارید و چند نفس عمیق بکشید. در صورت کمردرد کشش را کمتر کنید.


5. ستو بانداسانا ( پل )

این آسانا قفسه سینه، ستون فقرات و گردن شما را کش می دهد. ماهیچه های کمر شما را تقویت می کند و استرس را کاهش می دهد.

برای انجام این آسانا: به پشت روی زمین دراز بکشید، کف پاها را روی زمین قرار دهید. باسن را از زمین جدا کنید، دستها را صاف کشیده و زیر بدن در هم قلاب کنید. در صورت گردن درد دستها را قلاب نکنید . چند دم و بازدم مکث کنید و بعد به آرامی از حرکت خارج شوید.